بیوگرافی کامل فیروز کریمیبیوگرافی کامل فیروز کریمی

بیوگرافی کامل فیروز کریمی

بیوگرافی کامل فیروز کریمی ، فیروز کریمی

آنچه باعث محبوبیت و شهرت فیروز کریمی در ایران شد، نه مسائل فنی بلکه قدرت طنزپردازی فوق العاده او است. کریمی یکی از فنی ترین مربیان فوتبال است و اغراق نیست اگر بگوییم در ۲ دهه اخیر کمتر مربی همچون او از نظر فنی، تیم هایش را دچار تغییر و تحول کرده است.

در وصف این موضوع همین بس که بدانیم در دهه ۷۰ و زمانی که یکی از مدرسان بین المللی فوتبال به کشورمان سفر و تمرینات چند تیم را از نزدیک مشاهده کرده بود، عنوان کرد:«تنها مربی که ۵۰ درصد کارش شبیه اروپایی ها است، فیروز کریمی است.»

کریمی اما هیچ گاه از این بابت مشهور نشد. علاقه مندان فوتبال این نکته را می دانند که فیروز خان تبحر خاصی در آوردن تیم ها از دسته های پایین به رده های بالاتر دارد، اما این مربی نه به واسطه امور فنی، که به دلیل نوع گفتارش در میان جامعه فوتبال محبوبیتی دوچندان به دست آورد. کریمی لیسانس روانشناسی دارد و به خوبی می داند که اگر یک جمله خنده دار را به حالت کاملا جدی بیان کند، اثر بیشتری روی مخاطب می گذارد. او به همین دلیل بدون اینکه لبخندی بزند، گفته های طنز خود را بر زبان می آورد. البته گاهی اوقات حرف های فیروز کریمی از حالت طنز خارج می شود.

کم نیستند افرادی که فیروز خان آنها را به باد تمسخر گرفته است. او یک روز از سهراب ساعی (کمک داور فوتبال کشورمان) به بهانه کوتاه بودن قدش ایراد می گیرد و دیگر روز بازیکن تیم اش را به باد استهزا می گیرد و البته از اینکه از نام و نام خانوادگی افراد سوء استفاده کند، هیچ ابایی ندارد.

او پیش از بازی با پرسپولیس گفته بود: «قطبی را به قطب شمال یا جنوب می فرستم»

کریمی معمولا زمانی که بازی را واگذار می کند، قدرت طنزپردازی اش را هم از یاد می برد و پس از بازی مصاحبه نمی کند، اما خدا نکند تیم اش پیروز شده باشد یا اینکه اتفاق خاصی رخ داده باشد. در شرایطی هم که طرف مقابل کاراکتر جذابی داشته باشد (همچون دایی) آن وقت است که آقا فیروز استعداد خدادادی اش را به رخ می کشد و با به میان کشیدن مسائل غیر فنی، اسباب خنده دیگران را فراهم می کند.

فیروز کریمی متولد ۲۴ فروردین سال ۱۳۳۵ در شهر ؟؟؟ بدنیا آمد. صاحب سه دختر و یک پسر است. وی بسیار شوخ طبع و طنز پرداز است. شغل اصلی اش در ابتدا افسر پلیس بوده است. دوران بازیکنی اش چندان درخشان نیست اما دوران مربیگری اش طلایی است. وی تنها فرد است که توانسته با تیمی غیر از استقلال و پرسپولیس به قهرمانی در آسیا دست پیدا کند؛ و این مهم کاری است که حتی تیم قدرتمند و پرمهره ی سپاهان همراه با لوکا بوناچیچ در سال های اخیر نتوانسته است انجام دهد. فوتبال را زمین پلیس نازی آباد با تیم جوانان پاس در سال ۱۳۴۹ آغاز کرده و در سال ۱۳ ۶ به تیم ملی فوتبال ایران دعوت شده است. او را ،در حقیقت، باید عضوی از باشگاه پرافتخار و قدیمی پا بحساب آورد.

دوران باشگاهی

فیروز کریمی در دوران باشگاهی، برای تیم های همچون شهربانی و پاس تهران توپ زده است. وی توانسته دو بار قهرمانی جام تخت جمشید را در کارنامه ی باشگاهی اش ثبت کند. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، فیروز کریمی در سال ۱۳۵۹ از پاس تهران جدا می شود و به تیم سرباز می پیوندد اما در سال ۱۳۶۳ دو باره به تیم پاس باز گشته و پایان دوران باشگاهی ر ا همراه با این تیم در برگریزان آذرماه سال ۱۳۶۷ تجربه می کند.

فیروزکریمی ، بیوگرافی فیروزکریمی

دوران مربیگری
اولین تجربه ی مربیگری را همراه با تیم پاس تهران در مقابل تفتون مسجد سلیمان بدست آورده است. در سال ۱۳۶۹ با مدیریت فنی مهدی مناجاتی توانست تیم پاس را از لیگ دسته اول به لیگ برتر بیاورد؛ و در ادامه با این تیم قهرمانی ایران و آسیا را بدست آور . کریمی از مارکار آقاجانیان به عنوان بهترین بازیکنش یاد می کند. وی بسیار جنجالی است و از ترفند های جنگ روانی مسابقات بهره می برد که البته بی ارتباط با تحصیلات دانشگاهی اش نیست. استقلال تهران یازدهمین تیمی است که وی عهده دار آن شده است. جدایی اش از استقلال اهواز و پیوستنش به همتای تهرانی این تیم بسیار جنجا برانگیز بود؛ طوری که دست آخر با مذاکرات سران دو باشگا ، عنوان شد که وی هدیه ای از طرف همیشه آبی های اهواز به استقلال تهران است. او که شانزدهمین مربی آبی پوشان پایتخت است، سومین مربی غیر استقلالی آنها نیز بحساب می آید؛ همینطور که اشاره شد او از بزرگان تیم پاس تهران است.

خرده اتفاقات

یکی از طناز ترین مصاحبه هایش در ارتباط با میخ های زمین ورزشگاه ابومسلم خراسان بوده است. وی در مصاحبه ای گفت ما در اینجا سوزن ته گر میکاریم و با آب و کود مناسب میخ طویله برداشت می کنیم.

در مصاحبه ای که با داشته است از بازی پاس تهرا ن مقابل الشباب عربستان در فینال جام باشگاه های آسیا بعنوان سخت ترین بازی دوران مربی گری اش نام برده است.
وی تاکنون دوبار حنجره اش را عمل کرده است

دو روز قبل از بازی استقلال اهواز در مقابل پرسپولیس تهران وی عنوان کرد: “او را به قطب شمال می فرستم شاید هم به قطب جنوب”

طبق گزارش روزنامه ی همشهری وی در تمرینات استقلال تهران از بلند گو استفاده کرده است که البته حسن روشن و عده ای دیگر حرکاتی از این دست را برخلاف شان باشگاه می دانند.
در بازی با برق شیراز محروم بود اما از پسته فروش جلوی استادیوم بلندگویش را به مبلغ ۱۰۰۰۰ قرض گرفت و با آن از جایگاه تماشاچیان تیمش را هدایت کرد.
فیروز کریمی کتی داشت که آنرا در بازی های مقابل پرسپولیس بتن می کرد، در راجع به این کت گفت: “بار اول (که آن کت را پوشیدم) دو هیچ باختیم گفتیم اتفاقی است بعد ۳ هیچ باختیم و جلوی پیروزی۴ هیچ باختیم من گفتم اگر ۱۰تا بازی دیگر ادامه پیداکند ۱۳ هیچ ببازیم آتیشش زدم ۴بار آتیشش زدم که الحمدالله بعدش خوب بود”
در راجع به عادل فردوسی پور گفت: “باعث تحول فوتبال ما شد و انصافا عادل است.”از وی بخاطر طنازی هایش از سوی طنزپردازان ایران تقدیر شد.
 
فیروز کریمی اطلاعات شخصی
تاریخ تولد۲۴ فروردین ۱۳۳۵محل تولدمیزان تحصیلات کارشناسی ارشد روانشناسی پست بازی دفاع وسط باشگاه شهربانی تهران-پاس تهران سربازپاس تهران حضور در تیم ملی مربیگری پاس تهران سپاهان اصفهان بهمن کرج (پیکان)پاس تهران پلی اکریل اصفهان تراکتورسازی تبریزاستقلال اهوازابومسلم مشهداستقلال اهوازشهاب زنجان ابومسلم مشهدراه آهن تهران تا استقلال اهوازاستقلال تهران

بیوگرافی کامل فیروز کریمی

ورزشکاران

آرشیو

آشنایی با بیوگرافی خواهران منصوریان (شهربانو ، الهه و سهیلا)

بیوگرافی خواهران منصوریان, شهربانو منصوریان, الهه منصوریان بیوگرافی خواهران منصوریان, شهربانو منصوریان در این مطلب از ابرتازه ها شما را با بیوگرافی خواهران منصوریان آشنا...