بستن تبلیغ
زندگینامه یوهان کرایفزندگینامه یوهان کرایف

زندگینامه یوهان کرایف

ورزش فوتبال ، بیوگرافی یوهان کرایف ، زندگینامه یوهان کرایف

تولد: بیست و پنجم آوریل ۱۹۴۷

محل تولد: آمستردام- هلند

باشگاهها: آژاکس آمستردام، بارسلونا، لس‌آنجلس آزتکز، واشینگتن دیپلماتس، لوانته، فاینورد

مهمترین افتخارات:

نایب قهرمان جام جهانی ۱۹۷۴، بهترین بازیکن جام جهانی ۱۹۷۴، قهرمان جام باشگاههای اروپا ۱۹۷۱، ۱۹۷۲ و ۱۹۷۳، قهرمان جام باشگاههای جهان ۱۹۷۲، مرد سال فوتبال اروپا ۱۹۷۱، ۱۹۷۳ و۱۹۷۴

تیم ملی هلند: ۴۸ بازی، ۳۳ گل

حضور در جام جهانی: یک بار (۱۹۷۴) – ۷ بازی، ۵ گل

اسطوره فوتبال هلند و باشگاه آژاکس و یکی از پنج بازیکن برتر تاریخ فوتبال جهان، در سال ۱۹۴۷ در آمستردام متولد شد. فوتبال خود را در باشگاه آژاکس آمستردام آغاز نمود و به همراه این تیم سه بار در سالهای ۱۹۷۳-۱۹۷۱ فاتح جام باشگاههای اروپا شد. تکنیک ناب و قدرت رهبری فوق‌العاده او در کنار تاکتیکهای نوین رینوس میشل از تیم ملی هلند یک مدعی جهانی ساخت. در کنار نیسکنز، رپ، ویلکس و سایر مردان پرتلاش هلند، او به دیدار نهایی جام جهانی ۱۹۷۴ رسید. در جام جهانی ۱۹۷۴، تیم هلند با بازیهای دیدنی کرایف موفق شد با شکست دادن برزیل و آرژانتین در مرحله ماقبل فینال برگزارکننده دیدار نهایی در برابر میزبان مسابقات یعنی آلمان غربی باشد.

با شروع بازی و طی ۱۶ پاس پیاپی که میان بازیکنان هلند رد و بدل شد، یوهان کرایف صاحب توپ شد و در محوطه جریمه با خطای برتی فوگتس سرنگون گردید تا داور نقطه پنالتی را نشان دهد. ضربه پنالتی نیسکنز در دقیقه اول بازی به ثمر رسید و امیدهای فراوانی برای قهرمانی هلند ایجاد کرد ولی ژرمن‌ها با تلاش بی وقفه خود در نهایت به پیروزی ۲ بر ۱ دست یافتند تا هلند در عین شایستگی فراوان دوم شود. یوهان کرایف عنوان بهترین بازیکن جام جهانی را به دست آورد و در این سال برای سومین بار مرد سال فوتبال اروپا شد. کرایف پس از ده سال حضور موفق در آژاکس به بارسلونا رفت و در اولین فصل حضورش به مقام قهرمانی لیگ اسپانیا دست یافت. او در طی پنج فصل حضور در بارسلونا ۱۴۳ بازی در لیگ اسپانیا انجام داد و ۴۸ گل به ثمر رساند.

در اردوی تیم ملی هلند برای حضور در جام جهانی اتفاقاتی روی داد که موجب کناره‌گیری کرایف و عدم شرکتش در جام جهانی گردید. شاید اگر کرایف در آرژانتین حضور داشت هلند قهرمان جام جهانی ۱۹۷۸ می شد. در سال ۱۹۷۹ او به تیم لس آنجلس آزتکز پیوست و یک فصل برای این تیم بازی کرد ولی دوباره به هلند بازگشت و این بار در تیم فاینورد حضور یافت و به همراه این تیم سه بار به مقام قهرمانی لیگ هلند دست یافت و در سال ۱۹۸۴ از فوتبال کناره‌گیری نمود و به عنوان مدیر به آژاکس بازگشت. در سایه مدیریت او تیم آژاکس فاتح جام برندگان جام اروپا در سال ۱۹۸۷ شد. کرایف به بارسلونا رفت و روی نیمکت این تیم نشست و ضمن کسب جام‌های متعدد قهرمانی با این تیم در سال ۱۹۹۲ به مقام قهرمانی جام باشگاههای اروپا این بار در کسوت سرمربی رسید.

منبع:fun4fa

زندگینامه یوهان کرایف

ورزشکاران

آرشیو

آشنایی با بیوگرافی خواهران منصوریان (شهربانو ، الهه و سهیلا)

بیوگرافی خواهران منصوریان, شهربانو منصوریان, الهه منصوریان بیوگرافی خواهران منصوریان, شهربانو منصوریان در این مطلب از ابرتازه ها شما را با بیوگرافی خواهران منصوریان آشنا...