پاسخ های دکتر روحانی به سوالات جنجالی کریستین امانپور/ فیلمپاسخ های دکتر روحانی به سوالات جنجالی کریستین امانپور/ فیلم

دکتر روحانی

به گزارش ابرتازه ها به نقل از جام، خانم کریستین امانپور در ابتدا از آقای روحانی پرسید: «انتظارات زیادی بود البته باید بگویم شاید انتظارات هم زیاد بود است که شما و رئیس جمهور اوباما ممکن است حداقل با همدیگر دست بدهید و کسی هم فکر نمی کرد که این یک دیدار رسمی باشد اما انتظارات بر این بود که شما با هم در حاشیه مقر سازمان ملل با یکدیگر دست بدهید و به هم سلام کنید اما این اتفاق نیافتاد؛ چرا؟»

 

رئیس جمهور ایران در پاسخ گفت: «صحبت هایی در این زمینه زده شده بود تا دیداری بین من و اوباما شکل داده شود و آمریکا نیز خواهان این مذاکره بود ولی این دیدار نیازمند زمان بیشتری بود تا هماهنگی های لازم انجام پذیرد. در مورد ذوب شدن یخ روابط باید بگویم این کار عظیم شروع شده و اکنون فضا تغییر کرده است. باید گفت ایران وارد عرصه ای از ایجاد روابط بین مردمش و مردم کشورهای دیگر شده است.»

 

امانپور در ادامه پرسید: «آیا شما اجازه کامل برای برقراری مذاکره با آمریکا را داشتید؟ آیا رهبر عالی ایران این اجازه را به شما داده بود؟»

روحانی در ادامه پاسخ داد: «من به عنوان رئیس جمهور ایران این اجازه را دارم که به نفع منافع کشورم تصمیم گیری کنم و در موقع لزوم می توانم با کشورها مذاکره کنم و رهبر ایران نیز اعلام کرده اند که مذاکره در راستای منافع کشور و مردم از ضروریات است؛ ایشان تنها در صحبت های خود به بدبینی مذاکرات با آمریکا اشاره کرده اند. رهبر ایران به بنده و دولت این اختیار تام را داده اند تا در صورت نیاز با دیگر کشورها در مورد مسائلی از قبیل برنامه هسته ای ایران مذاکره کنم.»

امانپور در ادامه از هولوکاست و موضع احمدی نژاد پرسید و گفت: «موضع شما چیست؟»

روحانی نیز در ادامه گفت: «من قبلا هم گفته ام که تاریخدان نیستم اما باید گفت هر جرم و جنایتی که رخ می دهد باید محکوم شود این شامل جنایت نازی ها علیه یهودیان نیز می شود و ما هم جنایت علیه یهودیان و غیر یهودیان را نیز محکوم می کنیم. ما اعتقاد داریم در این زمینه تفاوتی بین مسلمانان و مسیحیان و یهودیان نیست. اما این بدین معنا نیست که یهودیان که نازی ها علیه آنها جنایتی را نجام داده اند، بیایند و منطقه ای را اشغال کنند.»

حتما بخوانید:  فیلم لحظه فروریختن ساختمان پلاسکو تهران

 

امانپور از آقای روحانی خواست تا خطاب به مردم آمریکا با جملات انگلیسی سخن بگوید که آقای روحانی نیز گفت: «می‌خواهم به آمریکایی‌ها بگویم از سوی ایرانیان برایشان صلح و دوستی آورده‌ام.»

لینک دانلود فیلم

پاسخ های دکتر روحانی به سوالات جنجالی کریستین امانپور/ فیلم

سیاسی

آرشیو

اقلیم کردستان عراق کجاست؟ + نقشه کردستان عراق و ماجرای همه پرسی

کردستان عراق یا اقلیم کردستان ، یک منطقهٔ خودمختار در بخش شمالی کشور عراق است. کردستان عراق از شرق با ایران از شمال با...