آخرین خبرها از مذاکرات ایران و 5+1 در ژنو 2 آذر 92آخرین خبرها از مذاکرات ایران و 5+1 در ژنو 2 آذر 92

 روز چهارم مذاکرات

امروز شنبه دوم آذر چهارمین روز از سومین نشست و مذاکره ایران با ۶ کشور غربی در دولت حسن روحانی در ژنو سوئیس برگزار می شود.

این مذاکرات، چهارشنبه . پنجشنبه و جمعه سه روز خود را سپری نمود که در آن طبق اظهارات طرف های گفتگو به نتایج خوب و نسبتا نهایی دست یافتند و امروز شنبه مذاکرات نهایی با حضور وزرای خارجه ۵ + ۱ که خود را به ژنو رسانده اند و ظریف وزیر خارجه ایران دنبال می شود.

برای دریافت آخرین اخبار، صفحه را بروزرسانی (refresh) نمائید

*******

۰۱:۳۵ – عراقچی: ممکن است تا نیمه شب یا صبح مذاکره کنیم و به توافق برسیم. اما بیشتر از ظهر فردا مذاکره نمی‌کنیم.

۰۱:۳۳ – توماس اردبرینک، مسئول دفتر نیویورک تایمز در تهران: اگر به تهران بیایید و برای اجاره یک خانه، خرید یک ماشین و یا بحث درباره یک قرارداد تلاش کنید، می فهمید که ایرانی ها بهترین مذاکره کنندگان دنیا هستند!

۰۱:۱۳ – عراقچی – ادامه: مذاکرات ممکن است امشب تمام نشود… غنی سازی ایران باید به صورت مکتوب در سند ذکر شود و عملاً هم وجود داشته باشد. این یکی از موارد اختلافی است که درباره آن در حال رسیدن به توافق هستیم.

۰۱:۱۱ – مذاکرات داخلی وزرای خارجه گروه ۱+۵ آغاز شد.

۰۱:۰۸ – عراقچی: در این مذاکرات، مواضع طرف مقابل واحد نیست. البته آن ها با هم جلسه می گذارند و اشتون به نمایندگی از آن ها صحبت می کند… مقدار زیادی توافق درباره متن حاصل شده و به مراحل آخر نزدیک شده ایم.

۰۱:۰۵ – «نفتالی بنت» وزیر تجارت و دارایی اسرائیل شنبه شب به تهدید علنی ایران پرداخت و گفت اگر توافق ژنو معامله‌ای بد باشد، ممکن است اسرائیل به اقدام نظامی متوسل شود.

۰۰:۵۴ – اکنون وزیران خارجه ۱+۵ در نشست داخلی به سر می‌برند و پس از جمع‌بندی، نتایج به ایران ارایه می‌شود.

۰۰:۵۰ – روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» جمعه شب با انتشار گزارشی نوشت مقامات اسرائیلی در تمام چند روز گذشته با تیم‌های مذاکره‌کننده حاضر در ژنو در تماس بوده و تلاش کرده‌اند بر روند مذاکرات و توافق احتمالی با ایران تأثیر بگذارند.

۰۰:۲۷ – نشست سه جانبه اشتون، ظریف و کری تمام شد.

۰۰:۱۶ – یان برمر، دانشمند علم سیاست آمریکایی: توافقی که اسرائیل و عربستان سعودی آن را دوست داشته باشند، قابل حصول نیست. توافقی که بتوانند با آن کنار بیایند، بحث دیگری است.

۰۰:۰۷ – یک مقام غربی به روزنامه انگلیسی گاردین گفته «واژه‌ها» محل اختلاف بین هیئت ایران و هیئت‌های کشورهای ۱+۵ است که در ژنو حضور دارند.

۰۰:۰۲ – سخنگوی هیئت روس می گوید طرفین به توافق نزدیک شده اند.

۲۳:۵۷ – قرار است پس از این دیدار سه جانبه، وزرای خارجه گروه ۱+۵ و اشتون در ساعت ۹:۳۰ دقیقه به وقت ژنو با هم دیدار کنند.

۲۳:۴۶ // نشست سه جانبه محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران، کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و جان کری وزیر خارجه آمریکا لحظاتی پیش آغاز شد.

۲۳:۱۸ // توئیتر روحانی: همان گونه که ظریف اشاره کرده است، غنی‌سازی هرگر متوقف نخواهد شد.

۲۳:۱۵ // نشست اشتون و ظریف پایان یافت. وستروله به هتل بازگشت

۲۲:۵۵ // دیدار اشتون و ظریف شروع شد.

۲۲:۳۳ // در حالی که جلسه ۵+۱ احتمالا برای صرف شام متوقف شده است تریتا پارسی خبر می‌دهد که ممکن است به زودی ۵+۱ به کارشکنی در مذاکرات متهم شود.

۲۲:۲۰ // لاوروف نیز هتل را ترک کرد.

۲۲:۰۰  // نشست کاترین اشتون با وزرای خارجه ۱+۵ به اتمام رسید. فابیوس هتل را ترک کرد.

۲۱:۵۱   // خبرنگار بی‌بی‌سی: احتمالا بخشی از اختلافات بر سر موضوع غنی‌سازی، اختلاف بر سر عبارت «حق دارد» و یا «اجازه دارد» است.

۲۱:۴۰ // دیپلمات‌های غربی: مذاکرات احتمالا فردا هم ادامه خواهد یافت. در صورت حصول توافق کری به ژنو باز خواهد گشت.

۲۱:۲۰ // نشست ظریف با وزیر خارجه سوئیس پایان یافت

۲۱:۰۸ // دیدار اشتون با وزرای خارجه ۳+۳ از سر گرفته شد.

۲۱:۰۵  // دیدار ظریف و وزیر خارجه سوئیس آغاز شد.

۲۰:۵۰  // دیدار سه جانبه ظریف با وزرای خارجه چین و روسیه تمام شد.

۲۰:۴۵ // شاید مذاکرات به فردا هم بکشد؛ در این صورت طولانی‌ترین دور مذاکرات هسته‌ای شکل خواهد گرفت.

۲۰:۳۰ // دیدار سه جانبه ظریف با وزرای خارجه چین و روسیه آغاز شد.

۱۹:۴۵  // جلسه کاترین اشتون با وزرای خارجه ۱+۵ به منظور استراحت، متوقف شد.

۱۹:۳۸ // هومان مجد با توجه به وضعیت بی‌حوصلگی و انتظار خبرنگاران: اکنون وضعیت یک پاسبان مشغول کشیک را درک می‌کنم.

۱۹:۳۶ // کری فردا به لندن خواهد رفت تا با هیگ وزیر خارجه انگلیس که او هم در ژنو است و نیز با نخست وزیر لیبی دیدار کند.

۱۹:۳۰ // هانس بلیکس مدیرکل پیشین آژانس بین المللی انرژی اتمی به بی بی سی گفته است که مطابق تفسیر او از ماده چهارم معاهده منع گسترش سلاح های اتمی (ان پی تی) غنی سازی اورانیوم حق است.

۱۹:۱۱ // مذاکران میان خانم اشتون و وزرای خارجه گروه (۵+۱) برای انتقال نتایج گفت و گوی دوجانبه با آقای ظریف آغاز شده است.

۱۹:۰۵ // برخی از شنیده ها حاکی از آن است که جان کری وزیر امورخارجه امریکا فردا باید به لندن برود. بنابراین احتمالاً امشب آخرین روز مذاکرات است.

۱۸:۵۰ // عباس عراقچی، در جمع خبرنگاران: مذاکرات به شکل سخت و فشرده ادامه دارد.دعوا بر سر کلمات است. مشخص نیست امشب به نتیجه برسیم، بحث بر سر متوازن بودن گام‌ها است.

۱۸:۴۸ // در حالی که جان کری بعد از گفتگوی سه جانبه با خانم اشتون و ظریف هتل محل مذاکرات را ترک کرده بود دقایقی پیش بازگشت. خبرها حاکی است که وی هم اکنون در حال گفت و گو با لاوروف وزیر خاجه روسیه است.

۱۸:۱۰ // طبق اخبار رسیده به تابناک، لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه در حال دیدار با وزیر امور خارجه چین است.احتمالاً وی پس از این دیدار با خانم اشتون نیز دیدار دوجانبه ای خواهد داشت.

۱۷:۵۱ // وزیرخارجه چین به هتل محل اقامت برگشت.

۱۷:۴۶ // وزرای شش کشور قصد دیدار دارند، روشن نیست که آیا ظریف نیز در این دیدار حضور خواهد داشت یا خیر

۱۷:۳۴ // مقامات غربی: در بعضی موضوعات اختلاف تنها بر سر یک کلمه است.

۱۷:۳۰ //اسرائیلی‌ها این بار کمتر در مورد مذاکرات اظهار نظر می‌کنند. شاید به این سبب که نمی‌خواهند بیشتر به روابط خود با آمریکا آسیب بزنند.

۱۷:۰۵ // دیدار سه جانبه ظریف، اشتون و کری پایان یافت

۱۷:۰۲  // ویژگی این دور از مذاکرات تلاش همگانی و درز ندادن جزئیات مذاکرات به بیرون است.

۱۶:۲۸ // هیگ وزیر خارجه انگلیس: شکاف های کوچکی در مذاکرات ژنو باقی مانده است.

 ۱۵:۵۷  // وزیر خارجه چین دقایقی پیش وارد هتل اینترکنتیننتال شد. جمع وزرای خارجه شش کشور جمع شد.

۱۵:۵۶ // حسن روحانی در تویتر خود نوشت، ما امیدواریم در صورت توافق در مذاکرات، غرب نسبت به تعهدات خود نسبت به ایران عمل نماید.

۱۵:۴۱ // آیپک لابی طرفدار اسرائیل، به شدت موضوع لایحه تحریم‌ها را پیگیری می‌کند، صرف نظر از این که در ژنو توافقی امضا شود یا خیر. خبرنگاران شدت تقابل این لابی با دولت آمریکا را بی‌سابقه می‌دانند.

۱۵:۳۹ // تسنیم از ژنو: به علت حضور چهار وزیر خارجه عضو گروه ۱+۵ و نیز وزیر خارجه ایران و مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در هتل اینتر کانتیننتال،  هم اکنون نفربرهای ارتش سوئیس در اطراف هتل مستقر شده اند تا امنیت هتل را بیش از پیش تامین کنند.

۱۵:۳۷  // دیدار سه‌جانبه کری، اشتون و ظریف آغاز شد

۱۵:۲۵  //  تابناک از ژنو ، مذاکرات از نظر زمان‌بندی به وضعیت پیچیده‌ای رسیده است. برنامه‌ها حتی برای ۱۵ دقیقه بعد هم روشن نیست

۱۵:۱۵  // ظریف در گفتگو با واحد مرکزی خبر: «مذاکره به مسایلی رسیده است که محل اختلاف طرف مقابل است و وارد مرحله نگارش متن شده‌ایم.»

چون هیئت ایرانی بر حقوق ایران تاکید دارد، باید کلمات و عبارات با دقت انتخاب شوند.

«تیم مذاکره‌کننده مقابل هرگونه زیاده‌خواهی خواهد ایستاد و هیچ توافقی وجود ندارد، مگر درباره همه مسایل توافق شود.»

به مردم اطمینان می‌دهیم که در هر توافقی، هرگز غنی‌سازی متوقف نخواهد شد.

۱۵:۱۳  // خبری که روزن در مورد خروج فابیوس از ژنو به شکل احتمال مطرح کرده بود، توسط خبرنگاران ایرانی تکذیب شد.

۱۴:۵۴  // سناتور باب کرک در مورد تلاشش برای تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران: این کار دلیل تلاش من برای رسیدن به سنا است!

۱۴:۵۲  // روزن خبرنگار ال مانیتور: فابیوس هتل محل مذاکرات را ترک کرد. در حالی که احتمال می‌رفت وی برای تلفن به پایتخت به سفارت فرانسه برود به سمت مسیری رفته است که به فرودگاه ختم می‌شود. آیا این علامت بدی است؟

۱۴:۵۰  // فابیوس هتل محل مذاکرات را ترک کرد

۱۴:۴۰ // توئیتر عراقچی: روز چهارم، مذاکرات سخت و نفس گیر است. وزرا آمده اند. امیدوارم برای تصمیم گیریهای سخت آماده باشند.

۱۴:۲۷  // ست ظریف و اشتون پایان یافت.

۱۴:۲۰ // آیت الله جوادی آملی: تیم مذاکره کننده هسته ای با پیروزی باز می گردد و اگر این پیروزی در این دور از مذاکرات هم حاصل نشود در دورهای دیگر به دست می آید.

۱۴:۰۵ // سخنگوی وزارت خارجه چین قبل از عزیمت به سوی ژنو: گفتگوها به مرحله نهایی رسیده است.

۱۳:۵۷// اخضر ابراهیمی هم وارد هتل شد؛ شاید مذاکرات ارتباطی هم با مساله سوریه داشته باشد.

۱۳:۵۵ // هیگ در هنگام ورود به هتل محل مذاکرات: توافقی امضا نمی‌شود مگر این که همه جنبه‌های برنامه هسته‌ای ایران را در بر گیرد. اختلافات، همان اختلافات دو هفته پیش است. ما به این خاطر به این جا نیامده‌ایم که الزاما همه مسائل حل شده است بلکه به این خاطر این جا هستیم، که مسائل دشوارند.

۱۳:۴۲ // روزن: ۳+۳ با هم متحدند و در حال حل کردن اختلافات با ایران هستند. نباید فراموش کرد که مشکل همیشه در جزئیات است.

۱۳:۳۹ // دیدار سی دقیقه‌ای لاوروف و کری در ۱۳:۳۲ به وقت تهران پایان یافت.

۱۳:۱۶ // دیدار لاوروف و کری آغاز شده است.

۱۳:۱۵ // ویلیام هیگ وزیر امور خارجه انگلیس هم دقایقی پیش وارد ژنو شد

۱۳:۱۵// روزن: هتل همان هتلی است که توافق خلع سلاح شیمیایی سوریه در آن به سرانجام رسید. کلینتون و مدودوف هم در همین هتل دکمه ری‌ست در روابط خود را فشار دادند. اکنون توافق با ایران در راه است.

۱۳:۱۳ // بی بی سی: سخنگوی اشتون از آغاز دیدار دوجانبه اشتون و جان کری خبر داد

۱۳:۰۵ //  ویلیام هیگ وزیر خارجه انگلیس هم وارد ژنو شد

۱۳:۰۲ // رویترز: وزیر خارجه آلمان پس از ورود به ژنو به خبرنگاران گفت: اختلافات هنوز باقیست و هنوز توافقی حاصل نشده، در تلاش برای کم کردن فاصله ها هستیم

۱۲:۵۱ // رادیو فردا: مذاکره  جان کری و فایبیوس، وزیر خارجه فرانسه بعد از ۱۵ دقیقه به پایان رسید

۱۲:۴۱ //  وزیر خارجه آلمان تا ۲۰ دقیقه دیگر وارد ژنو می شود/وستروله پس از ورود به ژنو در جمع خبرنگاران صحبت خواهد کرد.

۱۲:۳۱۱ // رادیو فردا: یک مقام وزارت خارجه آمریکا: دیدار جان کری و اشتون پس از بیست دقیقه پایان یافت و وزیر خارجه آمریکا دیدار با همتای فرانسوی خود را آغاز کرده است

۱۲:۲۰// رویترز: وزارتخارجه چین اعلام کرد روز شنبه توافق هسته ای بین گروه ۱+۵ با ایران تنظیم و به امضا خواهد رسید

۱۱:۴۰ // خبرگزاری چینی شینهوا گزارش می‌دهد که سخنگوی وزارت خارجه این کشور روز شنبه چنین اظهار نظر کرده است که مذاکرات ژنو ۳ درباره فعالیت‌های اتمی جمهوری اسلامی به «لحظه نهایی نزدیک شده است/ وزیر خارجه چین نیز پکن را به این شهر ترک کرده است.

۱۱:۳۵ // خبرگزاری فرانسه به نقل از وزارت خارجه روسیه می‌گوید که سرگی لاوروف، وزیر خارجه، که از روز جمعه در ژنو، محل مذاکرات، به سر می‌برد ناظر «فرصتی واقعی» برای رسیدن گروه ۵+۱ به توافق با جمهوری اسلامی است.

این خبرگزاری بر اساس بیانیه وزارت خارجه روسیه گزارش می‌دهد که آقای لاوروف در جلسه‌اش با محمدجواد ظریف، همتای ایرانی خود، تاکید کرده است که برای اولین بار پس از چندین سال «فرصتی واقعی برای رسیدن به توافق پیش آمده است».

۱۱:۰۷ // به گفته خبرنگار سی‌بی‌اس، هم اکنون جان کری در حال گفتگو با تیم مذاکره‌کننده آمریکایی است و پس از آن با اشتون دیدار خواهد کرد

۱۱:۰۰ // رادیو فردا: وزیر خارجه فرانسه پیش از همتای آمریکایی اش به هتل محل مذاکرات رسیده بود.

۱۰:۴۸ //  رادیو فردا: مذاکرات کارشناسی در روز چهارم گفتگوهای هسته ای از صبح شنبه در ژنو از سر گرفته شده است.

اشتون در روز چهارم مذاکراتکاترین اشتون و سرگئی لاوروف در گفتگوهای هسته‌ای ایران در ژنو / عکس از توییتر وزارت خارجه روسیه

۱۰:۳۵ // وزیر امور خارجه آمریما هم اکنون وارد هتل کانیتنتال ژنو، محل مذاکرات ایران و ۵ + ۱ شد.

۱۰:۳۰ // وزیر امور خارجه آمریکا به منظور مذاکرات بر سر پرونده هسته ای ایران وارد شهر ژنو سوئیس محل برگزاری این مذاکرات شد.

۱۰:۲۰ // رویترز با تحلیل از عملکرد چند ساله وزارت امور خارجه آمریکا در جهان و ضمن برشمردن نقایصی از عملکرد چند ساله وزرای امور خارجه دولت اوباما نوشت: جان کری بعد از عملکردها و تجربه های ناموفقی که در وزارت خارجه آمریکا داشته است اکنون بسیار مشتاق است تا مذاکرات هسته ای با ایران به دستاورد موفقیت آمیزی دست پیدا کند و به نوعی منطقه ثبات پیدا کند. (اینجا)

۱۰:۱۵ // روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز با گرایشی متفاوت  به خبر سفر جان کری به ژنو پرداخته و با اشاره به انتقادات کشورهای عربی، اسرائیل و منتقدان داخلی مانند کنگره از اوباما در خبری تحلیلی نوشت: بسیاری از این روند و دادن امتیاز به ایران خوشحال نیستند و از اوباما انتقاد دارند. (اینجا)

۱۰:۱۰ // دویچه وله (DW) نوشت: سنای آمریکا اعلام آمادگی کرده است تا در صورت شکست مذاکرات اتمی ژنو، در ماه دسامبر تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال کند. (اینجا)

۱۰:۰۵ // روزنامه فرانسوی لوفیگارو در گزارشی مدعی شده بود که مذاکراتی پنهانی میان ایران و آمریکا درخصوص سوریه و افغانستان و عراق در جریان است اما محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه با تکذیب این مطلب گفت: کاملا دروغ است و هیچ مذاکره ای جز در بحث هسته‌ای با آمریکا نداشته‌ایم.

۱۰:۰۲ // بی بی سی: درحالی که انتظار می رفت مذاکرات ایران و گروه پنج به علاوه یک روز جمعه در ژنو پایان یابد، تلاش طرفین برای رسیدن به یک توافق مقدماتی بر سر برنامه اتمی ایران ادامه دارد و در این میان خبر پیوستن وزیر خارجه آمریکا به مذاکرات در روز شنبه بر امیدهای طرف ها نسبت به یک توافق احتمالی افزوده است.

۱۰:۰۰ // رادیو فردا: مذاکرات جمعه بدون اعلام رسمی مقامات به روز چهارم (شنبه) کشیده شد و زمان و شکل آن هنوز مشخص نیست.

۰۹:۱۰ فابیوس وارد ژنو شد/به توافق امیدوارم

۰۸:۴۷ وستروله راهی ژنو شد

۰۳:۲۰ ۸:۳۰ به وقت ژنو؛ نشست ایران و ۱+۵

۰۲:۳۵ جلسه اشتون-ظریف به پایان رسید

۰۱:۵۸ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: هیچ کشوری حق غنی‌سازی ندارد/ایران باید به برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز دسترسی داشته باشد

۰۱:۵۲ سی‌ان‌ان: ممکن است همین امشب توافق شود

۰۱:۳۷ «لوران فابیوس» هم به ژنو می‌رود

۰۱:۳۱ هاآرتص: غنی‌سازی مورد توافق قرار گرفته اما اراک همچنان محل مناقشه است

۰۱:۲۴ وزیر خارجه انگلیس هم به ژنو می‌رود

۰۱:۲۱ آغاز رایزنی ظریف و اشتون

۰۰:۴۴ سخنگوی وزارت خارجه انگلیس: هنوز تصمیمی درباره سفر هیگ به ژنو اتخاذ نشده/جمعه مذاکراتی جدی انجام شد

۰۰:۳۳ دور بعدی مذاکرات اشتون و ظریف ساعت ۲۲:۳۰ به وقت ژنو

۰۰:۱۹ وزارت خارجه آمریکا: هدف از سفر کری کاهش اختلافات و نزدیک شدن به توافق است

۰۰:۰۷ بلومبرگ: آمریکا موضع‌ سخت‌گیرانه‌ای درباره نیروگاه اراک اتخاذ کرده/طرفین در مورد نحوه اشاره به غنی‌سازی تفاهم ندارند

۰۰:۰۰ واشنگتن: جان کری به ژنو می‌رود

آخرین خبرها از مذاکرات ایران و ۵+۱ در ژنو ۲ آذر ۹۲

سیاسی

آرشیو

اقلیم کردستان عراق کجاست؟ + نقشه کردستان عراق و ماجرای همه پرسی

کردستان عراق یا اقلیم کردستان ، یک منطقهٔ خودمختار در بخش شمالی کشور عراق است. کردستان عراق از شرق با ایران از شمال با...