آشنایی با هنر گزبافی سیستان و بلوچستانآشنایی با هنر گزبافی سیستان و بلوچستان

هنر گزبافی سیستان و بلوچستان

در این مطلب از ابرتازه ها شما کاربران عزیز را با هنر گزبافی سیستان و بلوچستان آشنا می نماییم. برای آشنایی با این هنر دستی زیبا با ما همراه باشید.

هنر گزبافی ٬ هنر گز بافی سیستان ٬ هنرهای دستی و سنتی

هنر گزبافی ٬ هنر گز بافی سیستان

سیستان سرزمین هیرمند،سرزمین خرد ودانایی،سرزمین فرهنگ،خلاقیت ونوآوری که با بهره گیری از میراث فرهنگی،هوشمند یهای خود را از طریق تلفیق طبیعت با زندگی خود به نمایش میگذارند.ساخت اشیاء و صنایع دستی که هم نیازهای زندگی رابرطرف میکند و هم بخشی از گرایش های زیبایی شناختی خودشان را نشان میدهند.

گز در واقع درختچه ای است که با طبیعت و زندگی مردم سیستان گره خورده و این گز تولید شیره انگبین داشته و از گلهای آن برای رنگرزی نخ ها جهت استفاده در قالی بافی و شال بافی استفاده میکردند.گز نماد پایداری وسرسبزی دشت سیستان است.

صنعتگران با ذوق و پرشور سیستان سعی میکردند که ارتباطی معقول و منطقی میان مردم سیستان و درختچه گز با طبیعت ومحیط زیست برقرار کرده و نتیجه ی کار هوشمندیها و خلاقیتهایی است که در واقع از تجسم خلاق خودشان برای پاسخ به نیازهای واقعی زندگی بهره ببرند.

بنابراین تلاش میشد که سبدهای زیبایی ساخته شود. این سبدها دراشکال مختلف از ترکه های نازک درختان گز بافته میشد.شاخه های درختان گز به دلیل خشک بودن چند روز در آب خیسانده میشد تا قابلیت انعطاف پذیری خود را بازیابد و سپس بافنده کار خود را آغاز میکند و در نهایت انواع دست بافته های زیبای گزی با کاربریهای گوناگون مانند نوبندک (نان بندک)، سود(سبد)، سبد حمل مرغ وخروس که در گویش سیستانی به آن شول گفته میشود ،هم چنین از این دست بافته ها برای حمل نان،تخم مرغ، ،میوه جات،بعضی ازغلات،شست وشوی برنج و…و برای ساخت (چپر) وسیله ای برای پوشش آسمانها یا سقفهایی که با لایه ای از کاهگل محکم میشد مورد استفاده قرار میگرفت.

هنر گزبافی ٬ هنر گز بافی سیستان ٬ هنرهای دستی و سنتی

هنر گزبافی ٬ هنر گز بافی سیستان ٬ هنرهای دستی و سنتی

هنر گزبافی ٬ هنرهای دستی و سنتی

هنر گزبافی ٬ هنر گز بافی سیستان ٬ هنرهای دستی و سنتی

منبع:sisto.ir

حتما بخوانید:  آشنایی با هنر جاجيم بافی

هنرهای دستی و ترسیمی

آرشیو

آشنایی با هنر زری بافی در ایران

هنر زری بافی در ایران, زری بافی, هنرهای دستی و سنتی هنر زری بافی در ایران, زری بافی در این مطلب از ابرتازه ها...