7 روش خانگی و مؤثر برای درمان چشمان خشک7 روش خانگی و مؤثر برای درمان چشمان خشک

۷ روش خانگی و مؤثر برای درمان چشمان خشک

اگر علائم چشمان خشک را دارید و چشمانتان شما را اذیت میکند، جدای از قطره ها و داروهای موجود، راه حل های طبیعی که در زیر آورده­ایم، میتواند به شما کمک کند.

چشم خشک را چگونه درمان کنیم؟

بسیاری از افراد دنیا، به دلیل سندرم چشمان خشک از تار دیدن، سوزش چشم، درد و خستگی چشم رنج میبرند. هرکسی میتواند در طول زندگی یکبار این مشکل را تجربه کند؛ اما کسانی که بیماری­شان مزمن است، مشکل تولید ناکافی اشک دارند. البته بعضی از افراد بیشتر از دیگران در معرض این بیماری هستند.

خبر خوب این است که راه­های مختلفی برای درمان این بیماری وجود دارد حتی راه­های طبیعی که میتوان در خانه انجام داد. فایدۀ درمان طبیعی نسبت به درمان دارویی و شیمیایی در این است که درمان طبیعی مشکل را از ریشه حل میکند.

نکته اصلی این است که نباید این مشکل را نادیده گرفت؛ چراکه اشک­ چشم آنتی بادی، مواد چرب و مواد مغذی تولید میکند که از چشم مراقبت میکنند. درمان نکردن علائم چشمان خشک در دراز مدت موجب آسیب به چشم میشود.

7 روش خانگی و مؤثر برای درمان چشمان خشک

توجه به داروها مصرفی

گاهی چشم خشک یکی از عوارض جانبی داروهاست؛ یعنی هرچیزی از داروهای آلرژی (حتی قطرۀ چشمی آنتی هیستامین) گرفته تا داروهای مسکن و فشارخون. هنگامی که برای درمان چشم خشک به پزشک مراجعه میشود، باید از دیگر داروهایی که مورد استفاده بیمار قرار میگیرد به پزشک اطلاع داد. اگر علت چشم خشک یکی از آن داروها باشد، پزشک حتماً متوجه خواهد شد و سپس بیمار باید داروهای خود را تغییر دهد تا علل راه اندازی چشم خشک را از بین ببرد.

قطره­های چشمی OTC (اشک مصنوعی) را امتحان کنید

اولین مرحلۀ درمان چشم خشک، قطره­های چشمی موسوم به اشک مصنوعی هستند. این قطره­ها به وفور یافت میشوند و بیشتر برای کسانی که خشکی چشم خفیف دارند و یا فقط گاهی این اتفاق برایشان می­افتد، مناسب است.

البته نباید این قطره ها را با قطره های قرمزی چشم یا آلرژی اشتباه گرفت؛ زیرا آنها دارای موادی هستند که در صورت استفاده میتواند خشکی چشم را بدتر کند. البته باید دانست که انواع مختلفی از قطره های اشک مصنوعی در دسترس است که باید به کمک پزشک نوع مناسب آن را انتخاب و استفاده کرد.

قطره­های اشک مصنوعی مؤثر هستند اما حتماً باید در استفاده از آن ثابت قدم بود. بعضی از افراد انتظار دارند که با یکبار استفاده، نتیجۀ مثبت بگیرند اما این روش فقط با استفادۀ زیاد و ثابت قدم بودن نتیجه خواهد داد.

طبق گزارشات آکادمی چشم ­پزشکی آمریکا، اگر بیمار مشاهده کند که روزانه بیش از ۶ بار به قطره احتیاج دارد، باید قطره­ای پیدا کند که دارای مواد نگه دارنده نباشد. یا میتوان با پزشک درمورد درمان دیگری صحبت کرد.

پلک­های خود را بشویید

چربی (meibum) یکی از اجزای اصلی اشک است و توسط غده های meibomian از لبه­های چشم در نزدیکی خط پلک تولید و ترشح میشود. اگر این غده­ها بسته باشند، موجب خشکی چشم میشود. شستن مداوم پلک ها و استفاده از دستمال یا کیسۀ گرم برای فشار دادن روی پلک باعث میشود که التهاب را به کنترل درآورد و جریان چربی را دوباره در چشم جاری کرد.

چشم خود را ببندید و سپس امتداد خط پلک­ها را شستشو دهید. میتوان از شستشو دهنده­های پلک که قابل خرید هستند و یا شامپوی بچه استفاده کرد. این روش نتیجۀ خوبی خواهد داد. البته بعضی از پزشکان شاید توصیه کنند که حتی اگر علائم خشکی چشم فروکش کرد، بازهم این کار را تا مدتی انجام دهید.

اگر روش خانگی این درمان نتیجه ندهد، باید از پزشک خواست که غده های چربی چشم را با روش LipiFlow باز کند. این دستگاه گرما و فشار تولید میکند و باعث میشود راه غده­های meibomian باز شوند.

بستن مجراهای اشکی

مجراهای اشکی (Puncta) در گوشۀ داخلی پلک بالا و پایین چشم قرار دارند. کار این مجراها بردن اشک از داخل چشم به بینی است. بستن این مجراها باعث میشود اشک طبیعی و مصنوعی در داخل چشم بماند و از جاری شدن اشک به سمت بینی جلوگیری شود.

7 روش خانگی و مؤثر برای درمان چشمان خشک

استفاده از لنزهای درمانی

لنزهای معمولی اگر به مدت طولانی در چشم باشند، ممکن است موجب خشکی چشم بشوند. اما لنزهای مخصوصی که لنزهای اسکلرال نام دارند، میتواند با محافظت از سطح چشم و نگه داشتن رطوبت آن، مشکل را حل کنند.

امگا-۳ بخورید

اضافه کردن اسید چرب امگا-۳ بیشتر به رژیم غذایی میتواند به از بین بردن مشکل چشم خشک کمک کند. غذاهای منبع امگا-۳ عبارتند از: ماهی سالمون، ساردین، ماهی تُن و گردو.

استفاده از داروهای تجویزی

علاوه بر روش های مختلف، داروهای تجویزی زیادی هم برای چشم خشک وجود دارند. برای مثال قطره های ضد التهابی ترکیبی با سیکلوسپورین. همچنین کورتیکواستروئیدها هم موجود هستند که التهاب را کنترل میکنند و به صورت قطرۀ چشمی هم در دسترس هستند اما برای استفادۀ دراز مدت توصیه نمیشوند.

اختصاصی مجله ابرتازه ها – ترجمه هادی فاخریان

health.com

اختصاصی پزشکی

آرشیو

آیا مصرف قرص پروپرانولول عوارض دارد؟

پروپرانولول (propranolol) دارویی از دسته بتابلاکرهاست (بتا بلاکر‌ها باعث کاهش آدرنالین در بدن و پیشگیری از اضطراب می‌شوند) که با نام‌های تجاری ایندرال و...