مسیر پیشرفت کامارو ؛ این زیبای آمریکاییمسیر پیشرفت کامارو ؛ این زیبای آمریکایی

کامارو

مسیر پیشرفت کامارو ؛ این زیبای آمریکایی

کامارو

در طول ۴۶ سال گذشته کامارو یک اتومبیل زیبا و پرسرعت با موتور V8 بوده که دل بسیاری از ماشین دوستان را برده است. برای آشنایی بیشتر با این خودروی فوق العاده در طول سالیان حضورش میان دیگر اتومبیل ها با ما همراه باشید……

شورولت کامارو از آن دسته ماشین هایی نیست که بتوان راحت از کنار آن گذشت. این ماشین آمریکایی، فرهنگ کاملا آمریکایی هم دارد. در طول ۴۶ سال گذشته کامارو یک اتومبیل زیبا و پرسرعت با موتور V8 بوده که دل بسیاری از ماشین دوستان را برده است. برای آشنایی بیشتر با این خودروی فوق العاده در طول سالیان حضورش میان دیگر اتومبیل ها با ما همراه باشید.

۱۹۶۷ Camaro

شورولت کامارو نخستین بار در سپتامبر سال ۱۹۶۶ میلادی به شکل یک کوپه ۴ سرنشینه یا کروکی عرضه شد. این خودرو در آن زمان به فورد موستانگ سال ۱۹۶۴ میلادی شباهت بسیاری داشت. اما کمپانی شورولت اعلام کرد کامارو را در سال ۱۹۶۲ میلادی طراحی کرده است. هم قدم با موستانگ، کامارو نیز به عنوان یک خودروی کوچک با موتور قوی در خیابان ها خودنمایی می کرد. کاماروی استاندارد آن زمان، موتور SS396 با  ۳۲۵ اسب بخار قدرت داشت. البته به طور سفارشی می شد موتور را به ۳۷۵ اسب بخار تقویت کرد.


۱۹۶۷ Camaro Z/28

این مدل هم هنوز قدرتمندترین کاماروی تولید شده به شمار نمی رفت. Z/28، هندلینگ بسیار عالی داشت و موتور آن از نوع V8 با اندازه ۳۰۲ اینچ مکعب (۷۶۷ سانتی متر مکعب) بود و ۲۰۹ اسب بخار قدرت داشت. F41 قدرتمند هندلینگ بهتری داشت و طراحی بیرونی آن تغییر کرده بود به طوری که نوارهای روی صندوق عقب و کاپوت دوتایی بودند و چرخ ها نیز خط قرمزی در خود داشتند. فقط Z/28 با موتور ۶۰۲ توانست نظر مجموعه دارهای ماشین را به خود جلب کند.


۱۹۶۹ Yenko/SC Camaro

Yenko ، موتور L72 427 اینچ مکعب از نوع V8 با ۴۲۵ اسب بخار قدرت  دارد. البته این موتور با قدرت ۴۵۰ اسب بخار نیز عرضه شده است. ترمزهای دیسکی، فنربندی قوی و طراحی متفاوت کاپوت از دیگر مشخصات این نوع کامارو هستند. از مدل Yenko سال ۱۹۶۹ فقط ۲۰۱ دستگاه ساخته و همه آنها فروخته شده است.


۱۹۶۹ ZL1 Camaro

قدرتمندترین و کمیاب ترین کامارو دهه ۱۹۶۰ میلادی، مدل ZL1 است. این خودرو از همان کارخانه برای مسابقه طراحی شده است. قلب تپنده این ماشین، موتور  ۴۲۷ اینچ مکعبی V8 آلومینیومی است و ۴۳۰ اسب بخار قدرت دارد. البته برخی مدل های آن حدود ۵۰۰ اسب بخار قدرت داشتند. فقط ۶۹ دستگاه از این مدل ساخته شده است به همین دلیل، ZL1 از جمله ارزشمندترین مدل های کامارو در دنیا است.


۱۹۷۰ ۱/۲ Camaro

دومین نسل ماشین های کامارو در فوریه سال ۱۹۷۰ میلادی طراحی و ساخته شدند. این مدل کوپه بود و گویا از جگوار و فراری الهام گرفته است. ماشین جدید طول بلندتر، قد کوتاه تر و عرض بیشتر و داخل اتاق آن فضای بیشتری داشت. این مدل در مجله های آن زمان به عنوان بهترین ماشین آمریکایی یاد می کردند. Z/28 موتور ۳۵۰ اینچ مکعب LT1 از نوع V8  با ۳۶۰ اسب بخار قدرت داشت که از کُروت گرفته بود. مدل Z/28، صفر تا صد کیلومتر را فقط در عرض  ۵.۸ ثانیه پر می کند که برای آن زمان واقعا عالی است.


Baldwin Motion 1970 1/2 Camaro

در سال ۱۹۶۷ میلادی، دو شرکت نیویورکی با همکاری هم به ساخت مدل های پرسرعت مدل های کوروت، نوا، Chevelles  و کامارو اقدام کردند. این اتومبیل ها با موتورهای ۴۲۷، ۴۵۲ و حتی ۴۸۲ اینچ مکعب ساخته شده اند و بیش از ۵۰۰ اسب بخار دارند. این مدل ها می توانستند در عرض ۱۱.۵ ثانیه یک‌چهارم مایل رابا سرعت ۱۹۳ کیلومتر در ثانیه طی کنند.


۱۹۸۲ Camaro

پس از ۱۲ سال، کامارو سرانجام در سال ۱۹۸۲ میلادی تغییر چهره داد. نسل سوم کامارو حدود ۲۵.۵ سانتی متر کوتاه تر از ماشین های موجود بود و فاصله دو محور آن نیز ۱۸ سانتی متر کمتر بود. وزن خودرو کم شده و به حدود ۲۲۷ کیلوگرم رسیده بود و هندلینگ آن به خوبی بهبود یافته بود. البته باید اعتراف کرد، عملکرد ماشین چندان عالی نبود. بهترین موتور برایZ/28  از نوع   V8 با اندازه ۳۰۵ اینچ مکعب بود. این موتور ۱۶۵ اسب بخار قدرت داشت و در عرض ۷.۹ ثانیه از صفر تا صد کیلومتر را پر می کرد. یک‌چهارم مایل را نیز در عرض ۱۷.۵ ثانیه طی می کند.


۱۹۸۷ Camaro IROC-Z

IROC-Z موتور V8 با اندازه ۳۵۰ اینچ مکعب و ۲۴۵ اسب بخار دارد. این نخستین ماشینی است که طراحی اتومبیل های کروکی را از سال ۱۹۶۹ میلادی تا آن زمان تغییر داد.


۱۹۹۳ Camaro

چهارمین نسل ماشین های کامارو بلندتر، قد کوتاه تر و عرض بیشتری نسبت به کاماروهای پیشین داشت. بهترین مدل این سری، Z/28 بود که موتور ۵.۷ لیتری LT1 V8 آن ۲۷۵ اسب بخار قدرت دارد. 


۱۹۹۸ Camaro Z/28

شورولت در سال ۱۹۹۸ میلادی تغییری در کاماروهای خود به وجود آورد. زیر کاپوت، این اتومبیل موتور ۵.۷ لیتری و آلومینیومی LS1 از نوع V8 دارد. موتور LS1، ۳۰۵ اسب بخار قدرت دارد. البته نسخه کروت آن به ۳۴۵ اسب بخار می رسید. تولید این مدل تا سال ۲۰۰۲ میلادی ادامه داشت.


۳۵امین سالگرد کامارو – ۲۰۰۲

این مدل کامارو کانورتبل موتور LS1 V8 با قدرت ۳۲۵ اسب بخار دارد و برای سی و پنجمین سالگرد تولید کامارو تولید و عرضه شده است. این مدل فقط در رنگ قرمز با نوارهای نقره ای است.


۲۰۱۰ Camaro

پس از ۷ سال تاخیر، کامارو با تغییرات فراوان دوباره به بازار بازگشت. این مدل کامارو بسیار سنگین تر از رقبای خود همچون فورد موستانگ بود. موتور آن ۳.۶ لیتری V6 با قدرت ۳۰۴ اسب بخار است. در حالی که SS موتور ۶.۲ لیتری V8 با ۴۰۰ یا ۴۳۶ اسب بخار دارد. هندلینگ نسل پنجم کامارو تعریف چندانی نداشت اما این مشکل خیلی سریع برطرف شد.


۲۰۱۲ Camaro ZL1

زیر کاپوت مدل ZL1 یک موتور ۶.۲ لیتری LSA V8 از کادیلاک CTS-V وجود دارد که ۵۸۰ اسب بخار قدرت دارد. این مدل از صفر تا صد را در عرض ۴ ثانیه پر می کند و در عرض ۱۲.۳ ثانیه می تواند یک‌چهارم مایل حرکت کند.


۲۰۱۳ Camaro 1LE

این مدل شباهت ظاهری بسیاری به مدل های دهه ۱۹۸۰ میلادی دارد. پکیج مدل ۱LE، ۳۵۰۰ دلار آمریکا قیمت دارد. این ماشین لاستیک های جلوی چسبنده و رینگ های سبک دارد. موتور آن V شکل است و بهترین هندلینگ را میان ماشین های زیر ۴۰ هزار دلاری دارد.


۲۰۱۴ Camaro Z/28

این مدل زیر ۳۰۰ پوند وزن دارد. موتور ۷ لیتری آن V8  و مشابه موتور کوروت Z06 است. این موتور ۵۰۰ اسب بخار قدرت دارد. این مدل از صفر تا صد کیلومتر را در عرض ۴.۲ ثانیه طی می کند.

منبع : برترینها
1,051
0

خودرو

آرشیو

عکس و مشخصات کیا سراتو جدید مدل 2019

مشخصات کیا سراتو جدید ۲۰۱۹ نسل جدید سدان کامپکت کیا سراتو Kia Cerato 2019 (در بازار‌ ایالات متحده با نام فورته) که در نمایشگاه...