درباره آزمایش تیروئید قبل از بارداری بیشتر بدانید !
خانه / زناشویی ، رابطه زن و مرد / دوران بارداری و زایمان / درباره آزمایش تیروئید قبل از بارداری بیشتر بدانید !

درباره آزمایش تیروئید قبل از بارداری بیشتر بدانید !

درباره آزمایش تیروئید قبل از بارداری بیشتر بدانید !

آزمایش تیروئید ، بیماری تیروئید ، سرطان تیروئید ، کم کاری تیروئید ، درمان تیروئید ، درمان پرکاری تیروئید ، تیروئید کم کار

درباره آزمایش تیروئید قبل از بارداری بیشتر بدانید !

به دلیل افزایش دفع ید در دوران بارداری بهتر است مادران توسط آزمایشات غدد تیروئید از وضعیت عملکرد مناسب این غده اطمینان حاصل نمایند.

دکتر فیروزه عسگرانی متخصص غدد در خصوص لزوم انجام آزمایش تیروئید در زنان باردار اظهار داشت: تحقیقات نشان داده، بارداری سبب افزایش دفع ید در بدن زنان می شود همچنین جنین نیز به دلیل دریافت ید از بدن مادر باعث کاهش ید می شود بنابراین بهتر است زنان قبل از بارداری از نظر عملکرد غده تیروئید غربالگری شوند.

وی ادامه داد : تکامل سیستم عصبی جنین توسط هورمون های بدن مادر صورت می گیرد بنابراین مادر باید از نظر غده تیروئید وضعیت مناسبی داشته باشد.

عسگرانی علت بیماری های غده تیروئید را عمدتا خود ایمنی دانست و افزود: کمبود ید در مواد غذایی مطرح نیست زیرا در آب آشامیدنی و فرآورده های نان این کمبود جبران شده و عسگرانی در خصوص بیماری های ناشی از غده تیروئید در دوران بارداری بیان کرد: اگر مادر مبتلا به بیماری گواتر باشد و این بیماری در مرحله ساده باشد برای مادر و جنین هیچ مشکلی حاصل نمی شود ولی اگر غده تیروئید کم کار باشد ممکن است سقط جنین صورت گیرد و یا اینکه این کم کاری در رشد مغز جنین تاثیر بگذارد البته مادران باردار نگران نباشند زیرا با انجام آزمایش قبل از بارداری و یا بالا بردن دوز دارو در دوران بارداری می توان از بروز این خطرات جلوگیری کرد.

این متخصص غدد در ادامه افزود: هر چند پزشکان قبل از بارداری توسط انجام آزمایش تیروئید، عملکرد این غده را در زنان باردار زیر نظر دارند اما پیگیری عملکرد این غده در دوران بارداری نیز ادامه خواهد داشت و حتی بعد از زایمان تا سه روز نوزادان تحت آزمایشات غربالگری تیروئید هستند.

وی خاطر نشان کرد: بهتر است مادران از مصرف شلغم خام، بادام زمینی و کلم به دلیل کمک به دفع ید خودداری کرده و از مواد یددار نظیر نمک یددار و ماهی و میگو استفاده نمایند.

درباره آزمایش تیروئید قبل از بارداری بیشتر بدانید !

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن تبلیغ