احادیثی از حضرت زهرا علیها السلام احادیثی از حضرت زهرا علیها السلام

احادیثی از حضرت زهرا علیها السلام

عرصه های قیامت ، محمد مصطفی ، گنهکاران ، احادیثی از حضرت زهرا

احادیثی از حضرت زهرا علیها السلام | مادر ، غذا خوردن

۱. فی حق الأم: إلزم رجلها فان الجنه تحت أقدامها.
در حق مادر: پای مادر را ببوس چرا که بهشت زیر پای اوست.
۲. الجاد عزّ للاسلام… و الامر بالمعروف مصلحه للعامه و القصاص حقّنا للدماء.
جهاد کردن عزت اسلام است… و امر به معروف موجب صلاح عموم مردم می شود و قصاص حق است بر خون.
۳. من أصعد إلی الله خالص عبادته، أهبط الله إلیه أفضل مصلحته.
کسی که خالصانه برای عبادت خدا برخیزد خداوند متعال بهترین مصلحت ها را برای او قرار می دهد.
۴. ما یصنع الصائم بصیامه إذا لم یصن لسانه، و سمعه و بصره، و جوارحه.
روزه دار از روزه، خود بهره نمی گیرد اگر زبان و گوش و چشم و جوارح خود را حفظ نکند.
۵. البشر فی وجه المؤمن یوجب لصاحبه الجنه.
خوش روئی در چهره ی مؤمن، بهشت را برای صاحبش واجب می کند.
۶. فی المائده أثنتا عشره خصله، یجب علی کل مسلم أن یعرفها: فأما الفرض: فالمعرفه و الرضا و التسمیه و الشکر. و أما السنّه: فالوضوء قبل الطعام، و الجلوس علی الجانب الأیسر، و الأکل بثلاث أصابع و أما التأدیب: فالأکل بما یلیک، و تصغیر اللقمه، و المضغ الشدید، و قلّه النظر فی وجوه الناس.
در غذا دوازده خصلت می باشد و لازم است بر هر مسلمان که آن را بداند. اما واجب آن: معرفت کسب کردن، رضایت داشتن، بسم الله گفتن، شکر نمودن. اما مستحبات آن: قبل از غذا وضو بگیرد و به سمت چپ بنشیند (سنگینی خود را به سمت چپ قرار دهد) و با سه انگشت غذ بخورد.و اما ادب در این است که از آنچه مقابلش است بخورد و لقمه را کوچک بردارد. غذا را خوب بجود و کمتر به چهره مردم در حال غذا خوردن نگاه کند.
۷. خیر للنساء أن لا یرین الرجال و لا یراهن الرجال.
بهترین زنان، زنانی هستند که مردان نامحرم را نبینند و مردان نامحرم نیز آنان را نبینند.
۸. الویل ثم الویل لمن دخل النار.
وای وای وای برای کسی که وارد جهنم شود.
۹. حین سألها رجل عن طریق زوجته هل أنا من شیعتکم؟ فقالت إن کنت تعمل بما أمرناک و تنتهی عمّا زجرناک عنه فأنت من شیعتنا و إلا فلا. و قالت: شیعتنا من خیار أهل الجنه، و کل محبینا و موالی أولیائنا، و معادی أعدائنا و المسلّم بقلبه و لسانه لنا. لیسوا من شیعتنا إذا خالفوا أومرانا و نواهینا فی سائر الموبقات، و هم مع ذلک فی الجنه ولکن بعدما یطهّرون من ذنوبهم بالبلایا و الرزایا، و فی عرصات القیامه بأنواع شدائدها، و فی الطبق الأعلی من جهنم بعذابها إلی أن نستنقذهم بحبنا منها، و ننقلهم إلی حضرتنا.
هنگامی که مردی از طریق همسرش از حضرت سئوال کرد آیا من از شیعیان شما هستم؟ حضرت فرمودند: اگر به آنچه تو را امر کردیم عمل می کنی و از آنچه تو را نهی کردیم پرهیز می کنی پس تو از شیعیان ما هستی و گرنه خیر. و فرمودند: شیعیان ما از بهترین های اهل بهشتند و همچنین تمام دوستداران ما و دوستداران دوستداران ما و دشمنان دشمنان ما و کسی که قلباً و زباناً تسلیم ما است. و نیست از شیعیان ما کسی که مخالفت امر و نهی ما را انجام دهد اگر چه اینان هم با این حال وارد بهشت می شوند ولی بعد از آنکه در دنیا از گناهانشان به سبب بلاها و سختیه پاک شدند و در عرصه های قیامت با انواع سختی هایش و پاک شدند به سبب عذاب در طبقات بالای جهنم تا اینکه نجات دهیم ما آنها را به سبب محبتی که به ما دارند و آنها را به نزد خودمان انتقال دهیم.
۱۰. اللهم إنی إسئلک بمحمد المصطفی و شوقه إلیّ، و ببعلی علی المرتضی و حزنه علیّ و بالحسن المجتبی و بکائه علیّ، و بالحسین الشهید و کابته علیّ، و ببناتی الفاطمیات و تحسّرهن علیّ، أن ترحم و تغفر للعصاه من أمه محمد و تدخلهم للجنه إنک أکرم المسؤولین و أرحم الراحمین.
خدایا به درستی که از تو می خواهم به حقّ محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله و سلم) و اشتیاق او نسبت به من و به حق شوهرم علی مرتضی و غم و اندوهی که از او بر من است و به حقّ حسن مجتبی و گریه های او بر من و به حقّ حسین شهید و غم و اندوه او بر من و به حقّ دختران من و پـَر ریختن آنها بر من، که رحم کنی و ببخشایی از گنهکاران از امت محمد صلی الله علیه و آله و سلم و آنها را داخل بهشت گردانی چرا که تو بهترین جواب دهندگان و رحم کننده ترین رحم کنندگانی.

احادیثی از حضرت زهرا علیها السلام

احادیث و سخنان بزرگان دین

آرشیو

احادیثی در مورد وظایف فرزندان در قبال والدین

وظایف فرزندان در قبال والدین, حدیث در مورد وظایف فرزند در برابر والدین, حدیث درباره احترام به والدین وظایف فرزندان در قبال والدین, حدیث...