زندگینامه استاد رضا عباسی زندگینامه استاد رضا عباسی

زندگینامه استاد رضا عباسی

زندگینامه استاد رضا عباسی, آثار رضا عباسی

رضا عباسی ( ولادت ۹۷۴ هجری – درگذشته ۱۰۴۴هـ / ۱۶۳۵ م) مشهورترین نقاش زمان شاه عباس صفوی و فرزند مولانا علی‌اصغر کاشی است.

 

آقا رضا ولد مولانا اصغر کاشی، از آنچه معین مصور و شاگردانش و همچنین تاریخ نویسان ایرانی ذکر کرده اند میتوان پی برد که رضا عباسی در حدود ۹۷۴ هجری در قزوین تولد یافته و در سال ۱۰۴۴ هجری در اصفهان چشم از جهان فرو بسته است. داستان زندگی رضا عباسی کماکان برای ما نامعلوم است. اما پدر بزرگوار وی از نقاشان مطرح دربار شاه طهماسب و شاه اسماعیل دوم میباشد.

 

رضا در دامان پدر و نزدیکی با نقاشان مطرح همچون شیخ محمد، سیاوش بیک گرجستانی، میر زین العابدین، صادقی بیک افشار تلمذ کرده و با نقاشی آشنا میشود. رضا عباسی در سه حوزه نقاشی ایرانی (طراحی تک پیکره نگاری – نقاشی دیواری – نقاشی نسخه های خطی) آثار با ارزشی را خلق آفرینی کرده است.

این نقاش چیره دست جوان بتدریج سبکی را ابداع کرد که در عرض دو دهه آینده چهره نگارگری ایران را به کلی تغییر داد. کار و اثر او شامل طراحی بی‌عیب و نقش و در درجه اول رنگ‌آمیزی درخشان سبک عالی صفوی بود. اما با گذشت زمـــان چهره پیکره‌های جـوان او مملو از چشمان درشت، بی‌لطافت، طره‌های تکلف و گاهی هم چانه‌های پهن گردیـــد و همه آنها در زیر درخت بیــد تصویر شد که تاثیر کمتری در پی داشت.

 

نقاشی های رضا عباسی, آثار رضا عباسی

نقاشی های رضا عباسی

 جدول رنگ آمیــزی او کم کم تغییـر یافـت و رنگهای زرد، قهــــوه ای و ارغوانی جــای قرمز روشن و لاجــوردی آثــار اولیــه را گرفـت. او آثـــار متاخــر خود (که شاید منسوب بــه اوست) به نام ‹‹رضا›› و یا ‹‹آقا رضا›› امضاء کرده ولی در اواخر قرن لقب افتخاری لقب ‹‹عباسی›› را نیز بـــدان افـــزود که احتمالاً از طرف شاه به او تفویض شده بود. سابقاً آقا رضا و رضا و رضا عباسی دو هنرمنــد مجزا و متفاوت فرض می‌شد ولی مرحوم دکتر بچوکین بالاخره توانست مردم را قانع سازد که هر سه اسم از یک نفر است.

 

رضا عباسی مشهورترین نقاش زمان شاه عباس صفوی است. مراوده های سیاسی و بازرگانی با کشورهای اروپا، در زمان شاه عباس، موجب رواج نقاشی های ایتالیایی در بازار اصفهان شده بود. رقابت دربار صفوی با دربار هنرپرور جهانگیر پادشاه مغولی هند نیز سبب دیگری برای توجه به هنرمندان در این زمان بود. در این میان آقارضا نامی سرآمد همه هنرمندان و نقاشان اصفهان گردید. شاه عباس او را به خود منسوب کرد و از آن پس به نام رضا عباسی مشهور شد. ساختمان بناهای متعدد در زمان شاه عباس اول در اصفهان، نوعی تازه از نقاشی را به وجود آورد.

 

پیش از آن در زمان شاه اسماعیل و شاه طهماسب، نقاشان بزرگ چون کمال الدین بهزاد به تصویر کردن کتاب های خطی می پرداختند. اما در این دوره نقاشی بر روی دیوارها و کشیدن تصاویر بزرگ برای تزیین بناها مرسوم گردید. رضا عباسی در فاصله این سال ها پرده های نقاشی بسیار آفرید که در آن ها به جای انبوه درباریان، تنها صورت یک یا دو آدمی زیبا نقش می شد. در این تصویرها رنگ آمیزی لباس و صورت و تزئینات و تجملات صحنه درخششی چشم گیر دارد. اما مهارت رضا عباسی، که بیشتر به نقاشی سیاه قلم تمایل داشت، در تصویر طبیعت و حالات روحی و اخلاقی مردم عادی بود.

 

نقاشی های رضا عباسی, آثار رضا عباسی

زندگینامه استاد رضا عباسی

 کارهای هنری
ساختن بناهای متعدد در زمان شاه عباس اول در اصفهان، گونه‌ای تازه از نقاشی را به وجود آورد. پیش از آن در زمان شاه اسماعیل و شاه طهماسب، نقاشان بزرگ چون کمال الدین بهزاد به تصویر کردن کتاب‌های خطی می‌پرداختند. اما در این دوره نقاشی بر روی دیوارها و کشیدن تصاویر بزرگ برای تزیین بناها مرسوم گردید.

 

رضا عباسی در فاصله سال‌های ۱۶۳۹-۱۶۱۸ پرده‌های نقاشی بسیار آفرید که در آن‌ها به جای انبوه درباریان، تنها صورت یک یا دو آدمی زیبا نقش می‌شد. در این تصویرها رنگ آمیزی لباس و صورت و تزئینات و تجملات صحنه درخششی چشم گیر دارد. اما مهارت رضا عباسی، که بیشتر به نقاشی سیاه قلم تمایل داشت، در تصویر طبیعت و حالات روحی و اخلاقی مردم عادی بود.

 

نقاشی های رضا عباسی, آثار رضا عباسی

مینیاتورهای رضا عباسی

 منابع: isfahancht.ir

ahtshazand.blogfa.com

فرهنگ و هنر

آرشیو

تاریخچه فلوت | دانستنی هایی درباره ساز فلوت

ساز فلوت, آموزش پن فلوت, تاریخچه فلوت ساز فلوت, تاریخچه فلوت در این مطلب از ابرتازه ها دانستنی هایی درباره ساز فلوت را بیان...