عواقب کمبود ویتامین A در نوجوانی عواقب کمبود ویتامین A در نوجوانی

عواقب کمبود ویتامین A در نوجوانی

عواقب کمبود ویتامین A در نوجوانی, کمبود ویتامین و شب کوری

کمبود ویتامین A در نوجوانی باعث شب کوری، کدری و خشکی پوست و مخاط می‌شود. ویتامین D یکی از ویتامین‌هایی است که در سنتز و استحکام بافت استخوانی نقش دارد که نیاز به این ویتامین در دوران نوجوانی افزایش می‌یابد.

بدن برای رشد سلولی به ویتامین‌هایی مانند A و C و E نیازمند است که در دوران نوجوانی به علت افزایش تقسیم‌های سلولی و رشد سلولی نیاز به این ویتامین‌ها افزایش می‌یابد.

ویتامین A از منابع حیوانی به صورت رتینول و از منابع گیاهی به صورت بتاکاروتن در اختیار بدن قرار داده می‌شود. این ویتامین نقش بسیار حیاتی در دوران نوجوانی دارد و کمبود آن باعث عوارض متعددی مانند شب کوری، کدری و خشکی پوست می‌شود.

جگر، روغن‌ ماهی، گوشت، زرده تخم مرغ و تخم مرغ کامل، شیر، پنیر، روغن حیوانی و کره از منابع حیوانی ویتامین A هستند. در منابع گیاهی، میوه‌ها و سبزی‌های زرد و نارنجی رنگ و همچنین سبزی‌های با رنگ سبز تیره از منابع غنی کاروتن محسوب می‌شوند. هویج، اسفناج، کدو حلوایی، کلم بروکلی، زردآلو، هلو، سیب، انبه، پرتقال و طالبی از منابع گیاهی غنی از این ویتامین به شمار می‌روند.

عواقب کمبود ویتامین A در نوجوانی

تغذیه کودکان

آرشیو

اطلاعاتی در مورد بهترین غذاها برای کودکان

بهترین غذاها برای کودکان, تغذیه سالم کودک, غذای کودک بهترین غذاها برای کودکان, تغذیه سالم کودک در این مطلب از ابرتازه ها اطلاعاتی در...