آخرین خبرها از دیدار ظریف و جان کری در قالب گروه 5+1 آخرین خبرها از دیدار ظریف و جان کری در قالب گروه 5+1

 ظریف و جان کری

دیدار امشب محمد جواد ظریف و جان کری وزرای خارجه ایران و آمریکا در صدر اخبار رسانه های جهان قرار دارد.

تلاش می کنیم آخرین اخبار از این دیدار و مذاکرات هسته ای ایران و ۵+ا را به اطلاع شما برسانیم.

خبرنگار بی بی سی فارسی از نیویورک گزارش داده است: «تا چند ساعت دیگر وزیر خارجه ایران و آمریکا با هم دیدار می کنند. تعداد زیادی از رسانه ها روی این دیدار تمرکز کرده اند. قرار است اجازه دهند رسانه ها از آغاز این دیدار عکس تهیه کنند، بعد هم امکان دارد خانم اشتون صحبت کند.»

این دیدار در نیویورک، نخستین دیدار همتایان ایرانی و آمریکایی در این سطح درباره ایران پس از قطع رابطه بود.

کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پس از این جلسه گفت دیدار بعدی ۱۹ روز دیگر در ژنو برگزار می‌شود.

خانم اشتون گفت که زمان‌بندی هم در این مذاکرات در نظر گرفته شده است.

 

پس از این جلسه ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، گفت که لحن ومقامات ایرانی تغییر زیادی کرده است و این جلسه “شروع خوبی” بود اما به گفته او “هنوز خیلی زود است که آن را یک پیشرفت بزرگ بخوانیم”.

 

طبق تصاویری که از محل مذاکرات ۱+۵ و پیش از آغاز جلسه رسیده، هیئت ایرانی و هیئت آمریکایی در گوشه میز و کنار یکدیگر نشسته‌ بودند.

جی کارنی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، گفته است این یک جلسه مقدماتی است و قرار نیست فقط در قالب همین جلسه، پیشرفت قابل‌توجهی حاصل شود.

 

آمریکا گفته بود این جلسه گامی برای محک‌زدن جدیت ایران در در تعامل با آمریکا و غرب است.

ساعاتی پیش از آغاز این مذاکرات، مقامات آمریکایی گفتند جان کری وزیر خارجه آمریکا با وانگ یی همتای چینی خود دیدار و موافقت او را جلب کرده تا خواستار واکنش مثبت ایران به پیشنهاد ۱+۵ در مورد برنامه هسته‌ای شوند.

به گفته مقامات آمریکایی “هم آمریکا هم چین از ایران می‌خواهند که با ۱+۵ همکاری کند و به پیشنهادی که در مقابل آنها قرار دارد واکنش مثبتی نشان دهد.”

کامبیز فتاحی، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در محل مذاکرات، می‌گوید احتمال نمی‌رود پیشنهاد تازه‌ای به ایران ارائه شود و پیش‌بینی می‌شود بر پیشنهادهای قبلی تاکید شود.

 

در همین حال کسری ناجی، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی، از محل آژانس انرژی اتمی گزارش می‌دهد که ایران یادداشت تندی در انتقاد از عملکرد این آژانس و مدیرکل آن منتشر کرده و این باعث شده است جو در وین، کمی از امیدواری‌های قبلی فاصله بگیرد.

در حال تکمیل …

آخرین خبرها از دیدار ظریف و جان کری در قالب گروه ۵+۱

1,004
0

سیاسی

آرشیو

اقلیم کردستان عراق کجاست؟ + نقشه کردستان عراق و ماجرای همه پرسی

کردستان عراق یا اقلیم کردستان ، یک منطقهٔ خودمختار در بخش شمالی کشور عراق است. کردستان عراق از شرق با ایران از شمال با...