آخرین گزارش ها از دور سوم مذاکرات ژنو/ ادعای آسوشیتدپرس آخرین گزارش ها از دور سوم مذاکرات ژنو/ ادعای آسوشیتدپرس

 دور سوم مذاکرات ژنو

به گزارش ابرتازه ها به نقل از جام، نمایندگان ایران و گروه ۱+۵  که از دیروز دوشنبه وارد شهر ژنو سوئیس شده‌اند لحظاتی پیش دور سوم مذاکرات خود درباره برنامه هسته‌ای ایران را از آغاز کردند.

طبق گزارش منابع خبری جهان، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی همزمان با نشست مذاکرات هسته ای در ژنو با استفاده از رسانه های متعدد غربی به تلاش برای وحشت آفرینی در غرب در خصوص برنامه هسته ای ایران ادامه می دهد.

این در حالی است که خبرنگاران رسانه ها از محل مذاکرات هسته ای ایران و غرب گزارش می دهند که فضای حاکم بر مذاکرات را بر اساس گفته های دو طرف مثبت ارزیابی کرد و گفت طرف های ایرانی و غربی هر یک خواسته های مشخصی دارند.

روز دوم گفت و گوهای هسته ای جمهوری اسلامی ایران و گروه ۱+۵ (آمریکا، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان) امروز با کمی تاخیر و در ساعت ۱۱ صبح به وقت محلی و ۱۲:۳۰ به وقت ایران در دفتر اروپایی سازمان ملل در ژنو آغاز می شود.

در همین حال عباس عراقچی، معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزات خارجه و مذاکره ‌کننده ارشد ایرانی در ژنو، از احتمال دیدار و گفتگوی مجدد هیئت‌‌های ایران و آمریکا در حاشیه نشست ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک خبر داد.

مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵

* بی بی سی: روز نخست مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵ در ژنو درباره برنامه هسته‌ای در فضایی پایان گرفت که دو طرف درباره آن ابراز خوش‌بینی کرده‌اند.

* صدای روسیه: ایران توسعه همکاری در زمینه هسته ای تحت شرایط شفاف و کنترل آژانس بین المللی انرژی اتمی را به واسطه های بین المللی گروه “شش” پیشنهاد کرده است.

* در حالیکه مذاکرات ایران و ۵+۱ در ژنو در جریان است، رویترز گزارش داد هرگونه کاهش تحریم‌های آمریکا علیه ایران در قبال اقدام عملی تهران، به آرامی و “گام به گام” آغاز می‌شود.

* خبرگزاری (reuters) رویترز با انتشار گزارشی در خصوص مذاکرات هسته ای ایران در ژنو نوشت: کاهش تحریم های ایران از سوی آمریکا در حتی در صورت اعتمادسازی از سوی تهران، احتمالا جزئی و نمادین خواهد بود و دادن امتیازهای بیشتر و بزرگتر به ایران از سوی کنگره این کشور با مانع مواجه خواهد شد.

* خبرگزاری فرانسه در خبری فوری گزارش داد: ایران بازدید سرزده بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از سایت های هسته ای را می پذیرد.

۱۲:۳۵  // تیم مذاکره کننده‌ ایرانی و ۱ + ۵ به محل اجلاس وارد محل گفتگوها شده اند و مذاکرات از لحظاتی پیش آغاز شد.

* به گفته منابع خبری شب گذشته هیأت ایرانی دیدارهایی دوجانبه با هیأت‌های آمریکایی و روسی داشته و ظریف و اشتون نیز بار دیگر با یکدیگر ملاقات کردند.

۰۰ : ۱۳ // به گزارش بی بی سی خبرگزاری رسمی ایران نوشته است که وزیر امور خارجه سوئیس برای میانجیگری میان ایران و قدرت‌های جهانی تلاش می کند.

* ویلیام هیگ ، وزیر امور خارجه انگلیس روز اول مذاکرات هسته ای ایران با کشورهای ۵+۱ را مثبت و مفید ارزیابی کرد.

* محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان پیش از ظهر امروز چهارشنبه با وزیر خارجه سوئیس دیدار و گفت‌وگو کرد.

* عباس عراقچی به خبرگزاری کیودو گفته است که ملاقات او با معاون وزیر امور خارجه آمریکا “جدی و مثبت” بوده و در آن موضوعات مشخصی مطرح شده است.

۴۵ : ۱۳ // بی بی سی: مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون (مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا) گفت که نشست خانم اشتون با نمایندگان گروه ۱+۵ به پایان رسیده و مذاکره با ایران به زودی آغاز می شود. موضوع مذاکرات امروز بحث بر سر جزئیاتی است که از نشست بعدازظهر دیروز باقی مانده.

۵۰ : ۱۳ // فرانس ۲۴ به نقل از یک مقام نزدیک به هیئت ایرانی ادعا کرد که ایران درصورت نیاز و شرایط مذاکرات و درخواست طرف مقابل این آمادگی را دارد که یک روز دیگر هم مذاکرات را ادامه دهد.

۰۰ : ۱۴ // العالم: در نشست امروز وزیر خارجه ایران و مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا حضور ندارند.

۰۵ : ۱۴ // به علت مذاکرات فشرده اعضای گروه ۱+۵ با یکدیگر، هنوز دور دوم نشست معاونین آغاز نشده است.

۰۷ : ۱۴ // راشاتودی: کابینه امنیتی اسرائیل روز چهارشنبه طی بیانیه‌ای از جامعه بین‌الملل خواست تا با هرگونه توافقنامه‌ای که به پایان برنامه هسته‌ای نظامی ایران منتهی نشود موافقت نکند.

۱۵ : ۱۴ // خبرگزاری آسوشیتدپرس مدعی شد پیشنهاد ارائه شده از سوی ایران در مذاکرات ژنو، کاهش سطح غنی سازی در نیروگاههای ایران بوده است.

۳۰ : ۱۴ // عباس عراقچی عضو تیم مذاکره کننده هسته ای در جمع خبرنگاران در محل مذاکرات در ژنو گفت که احتمالا جلسه بعدی ایران و ۱+۵ تا یک ماه دیگر و در ژنو برگزار خواهد شد.

۳۰ : ۱۴ // دور سوم مذاکرات هسته ای ایران با کشورهای ۱ + ۵ دقایقی پیش در محل مذاکرات در ژنو سوئیس آغاز شد.

* طبق گزارش منابع خبری قرار است بعد از پایان دور چهارم مذاکرات ایران و گروه ۱+۵، دو طرف بیانیه مشترکی منتشر کنند.

در حال تکمیل…

726
0

سیاسی

آرشیو

اقلیم کردستان عراق کجاست؟ + نقشه کردستان عراق و ماجرای همه پرسی

کردستان عراق یا اقلیم کردستان ، یک منطقهٔ خودمختار در بخش شمالی کشور عراق است. کردستان عراق از شرق با ایران از شمال با...