18 مرداد روز جهانی بومیان 18 مرداد روز جهانی بومیان

۱۸ مرداد روز جهانی بومیان

روز جهانی بومیان ، ۹ آگوست روز جهانی بومیان

18 مرداد روز جهانی بومیان

مردم بومی هنوز بر پایه دانش و سبک زندگی سنتی، گذران عمر می‎کنند

۱۸ مرداد مصادف با نهم مارس به نام روز بین المللی مردم بومی نام گذاری شده است که از سوی مردم کشورهای مختلف جهان گرامی داشته می شود.

نامگذاری روز جهانی بومیان

۲۳ دسامبر ۱۹۹۴ (۲ دی ۱۳۷۳)، سازمان ملل متحد ۹ آگوست را به عنوان روز بومیان به منظور تکرر تضمین حقوق بیش از ۵ هزار گروه بومی که در ۹۰ کشور زندگی می‌کنند، نام‌گذاری کرد.

روز جهانی بومیان، به منظور بزرگداشت یاد هزاران نفر از زنان و مردان بومی وفادار به آداب و رسوم و سنت‌های خود از سوی مردم کشورهای مختلف گرامی داشته می شود. در ونزوئلا، پرو، بولیوی، اکوادور، پاراگوئه، مکزیک و سایر کشورهای آمریکای لاتین و حوزه کارائیب روز جهانی بومیان به سبک ویژه‌ای جشن گرفته شد.

مردم بومی به چه بخشی از جوامع گفته می شود؟

  مردم بومی عمدتا به بخشی از جوامع بشری گفته می‎شود که هنوز بر پایه دانش و سبک زندگی سنتی، گذران عمر می‎کنند. معمولا در جوامع بومی آهنگ توسعه کندتر از جوامع دیگر است. علت این کندی آن است که عموما جوامع بومی بر پایه یافته‎ها و دانش سنتی خود و همچنین برقراری تعادل بین داشته‎ها و نیازهای جامعه شان راه توسعه را پیش می‎گیرند. می‎توان گفت که جوامع بومی به پایداری توسعه بیش از سایر جوامع توجه می‎کنند. توجه جوامع بومی به منابع طبیعی به عنوان مهمترین اهرم توسعه، باعث شده تا مجامع علمی جهان امروزه توجه بیشتری به دانش بومی نشان دهند.

18 مرداد روز جهانی بومیان

در جوامع بومی آهنگ توسعه کندتر از جوامع دیگر است

برخی معتقدند نوع زندگی بومیان در واقع بازتابی از زندگی انسان های دوره های نخستین است که کمتر مورد هجوم آثار منفی شهر نشینی قرار گرفته است. در اواخر  قرن بیستم و همزمان با نضج و توسعه اندیشه های پست مدرنیسم در حوزه فلسفه ، مکتبی نیز در جامعه شناسی شهری شکل گرفت که از آن به ” شهر گریزی ”  یاد می شود. در واقع انسان های شهری امروز با دلزدگی از آثار منفی این گونه زندگی سعی دارند به روستاها نقل مکان کنند و در واقع نوعی بازگشت به زندگی مردمان بومی داشته باشند.

بومیان قاره آمریکا و تبعیض نژادی

کشورهای آمریکای لاتین شامل بخش قابل توجهی از جوامع بومیان می‌باشند؛ به عنوان مثال: با توجه به گزارشات کمیسیون ملی برای توسعه مردم بومی، در مکزیک ۱۵ میلیون نفر در ۶۸ روستای بومیان که به ۸۲ زبان متفاوت و ۳۶۴ نوع گویش صحبت می‌کنند، وجود دارند.

بومیان رنج‌دیده از تبعیض‌های نژادی هستند که برای دفاع از حقوق خود از جمله دسترسی به سرزمین‌های آبا و اجدادیشان، یک مبارزه طولانی را در پیش گرفته‌اند.با توجه به گزارش جدید سازمان عفو بین‌المللی، سوء قصد، تهدید، تجاوز و تبعیض‌نژادی بخشی از مجموعه بدرفتاری‌ها و سوء استفاده‌هایی بوده که مردمان بومی در سرتاسر قاره آمریکا از آن رنج می‌برند.

منابع :

farsnews.com

sinapress.ir

stampiran-history.blogfa.com

۱۸ مرداد روز جهانی بومیان

مناسبت های ایرانی و جهانی

آرشیو

تاریخ دقیق تاسوعا و عاشورا 97 چه روزی است؟

تاسوعا و عاشورا ۹۷ برابر با چهارشنبه ۲۸ و پنجشنبه ۲۹ شهریور است. تاسوعا در لغت به معنای نهم بوده و روز بزرگداشت حضرت...