آیا شیر مادر موجب پوسیدگی دندان کودک می شود؟ آیا شیر مادر موجب پوسیدگی دندان کودک می شود؟

آیا شیر مادر موجب پوسیدگی دندان کودک می شود؟

راه های افزایش شیر مادر, پوسیدگی دندان شیری کودک, شیر مادر

در این مطلب از ابرتازه ها درباره ارتباط شیر مادر و پوسیدگی دندان کودک توضیحاتی بیان می نماییم. برای استفاده از این مطلب با ما همراه باشید.

پوسیدگی دندان کودک, شیر مادر

پوسیدگی دندان کودک, شیر مادر

شیردهی به کودک نه فقط برای کودک مفید بوده بلکه به سلامت مادر و کاهش افسردگی بعد از زایمان و کاهش استرس نیز کمک می کند.

اما برخی مادران تصور می کنند شیر مادر بهترین غذا برای کودک حتی بعد از دو سالگی است، اما بر اساس تحقیقات جدید مشخص شده شیردهی نوزاد بعد از دو سالگی موجب پوسیدگی دندان در آینده خواهد شد.

در این تحقیق محققان شیردهی و مصرف قند را در ۱۱۲۹ کودک در برزیل ارزیابی کردند. سپس این کودکان در پنج سالگی توسط دندانپزشک برای پوسیدگی، افتادن دندان و ترمیم مورد معاینه قرار گرفتند.

نتایج نشان داد حدود ۲۳.۹ درصد از این کودکان پوسیدگی دندانی شدید و ۴۸ درصد پوسیدگی سطحی دندان داشتند.

محققان دریافتند کودکانی که دو یا بیش از دو سال از شیر مادر تغذیه کردند ۲.۴ برابر بیشتر از دیگر کودکانی که کمتر از یک سال از شیر مادر تغذیه کرده بودند، پوسیدگی دندانی داشتند.

 دلایل زیادی برای این ارتباط وجود دارد. کودکانی که تا دو سالگی از شیر مادر تغذیه می کنند، در شب هنگام شیر می خورند و تمیز کردن دندان کودک بعد از شیردهی شبانه دشوار است.

 شیردهی بین ۱۲ تا ۲۳ ماه موجب پوسیدگی شدید دندان نخواهد شد.

پوسیدگی دندان کودک, شیر مادر

پوسیدگی دندان کودک, شیر مادر

نتایج نشان داد حدود یک چهارم کودکان ۲۴ ماه یا حتی بیشتر از این مدت از شیر مادر تعذیه کرده اند.

شیردهی بیش از اندازه موجب افزایش خوردن مواد قندی می شود که نتیجه آن آسیب به دندان هاست. البته وی در این تحقیق مشارکت نداشته اما تحقیقات مشابهی در این زمینه داشته است. به نظر وی بین پوسیدگی دندان با شیردهی روزانه و شبانه و مصرف شیرینی و شکلات ارتباط وجود دارد.

البته در این تحقیق میزان تحصیلات والدین و درآمد و تاثیر آن بر سلامت دندان کودکان نیز ارزیابی شد و نتایج نشان داد تحصیلات و درآمد والدین نیز با سلامت دندان کودک مرتبط است.

منبع: aftabir.com

بهداشت مادر و کودک

آرشیو

5 روش ساده برای جلوگیری از ریزش مو در دوران شیردهی

پیشگیری از ریزش مو در شیردهی, جلوگیری از ریزش مو در دوران شیردهی, علل ریزش مو در شیردهی پیشگیری از ریزش مو در شیردهی,...