بررسی مشخصات لکسوس GX 460 مدل 2017 بررسی مشخصات لکسوس GX 460 مدل 2017

لکسوس GX 460

در مورد این ماشین می توان گفت که از لوکسی خاص و توانایی های ویژه ای بهره می برد اما همچنان نیاز اعمال به برخی تغییرات در آن احساس می شود.

با توجه به عرضه مدل ۲۰۱۷ لکسوس GX 460 ، کارشناسان آن را تا حدی قدیمی می دانند چرا که هم نسلان این ماشین از سال ۲۰۱۰ روانه بازار شده اند و تنها شاهد فیس لیفت جدید و طراحی مدرن تری در آن هستیم. به عنوان بخشی از روال کاری خود که آزمایش خودروهای لوکس SUV است، این ماشین را نیز در حوزه سواری در جاده و مسیرهای آف رود مورد ارزیابی قرار دادیم که در ادامه به جزئیات آن می پردازیم.

مشخصات لکسوس GX 460

لکسوس GX 460

لکسوس GX 460 از یک موتور ۸ سیلندر ۴.۶ لیتری با قدرت ۳۰۱ اسب بخار بهره می برد که حداکثر گشتاور آن ۳۲۹ پوند فوت است و وزنی معادل ۵۲۱۱ پوند دارد که با توجه به وزن سنگینش قادر است ظرف ۷.۴ ثانیه به سرعت ۶۰ مایل در ساعت دست یابد و ظرف ۱۵.۸ ثانیه نیز مسافت ۲۵۰ فوت را با سرعت ۸۸.۶ مایل در ساعت بپیماید.

سیستم اتوماتیک به کار رفته در تعویض شش دنده این ماشین، به سرعت دنده ها را برای شتاب گیری ماشین تعویض می کند. مسافت طی شده تا ایست کامل حین ترمز در سرعت ۶۰ مایل در ساعت، حدود ۱۳۳ فوت اعلام شده که بر طبق گزارش کارشناس گروه، اگر ترمز به صورت ناگهانی در این سرعت گرفته شود، با لغزش زیاد ماشین در جاده همراه خواهد بود.

 اولین تجربه رانندگی با لکسوس GX 460 مدل 2017: شیک و امروزی و در عین حال یک آف رود تمام عیار (مرتضایی)

در آزمایشات عملکرد و کنترل ماشین،  GX 460 توانست با ثبت شتاب ۰.۷۲ g  و طی مسافت پیست شبیه ۸ در ۲۸.۶ ثانیه  با شتاب متوسط ۰.۶۰g عملکرد خوبی از خود بر جای بگذارد. به طوری که کارشناس این قسمت یعنی آقای کیم رینولدز از اینکه می توان GX 460 را در مسیر های پر پیچ و خم نیز بدون هیچ مشکلی طی کرد، شگفت زده شده بود. GX 460 این موفقیت را مرهون سیستم کنترل کشش بدنه خود است که تکان های شدید بدنه را حین عبور از مسیرهای سخت و پیچ دار مدیریت می کند که بر طبق اظهارات مسئولین سازنده GX 460، این امکان برای سهولت سواری با این ماشین در مسیرهای آف رود و پیچ دار در آن تعبیه شده است.

 اولین تجربه رانندگی با لکسوس GX 460 مدل 2017: شیک و امروزی و در عین حال یک آف رود تمام عیار (مرتضایی)

از آنجایی که پلتفرم به کار رفته در این ماشین در بسیاری از ماشین های آف رود قدرتمند حال حاضر بازار نیز به کار رفته است، به سادگی می توان حدس زد که لکسوس GX 460 از عهده هر مسیر آف رودی بر می آید و این در حالی است که  در کنار قدرت زیادی که دارد از طراحی داخلی و خارجی لوکسی نیز بهره می برد و سواری با آن بسیار لذتبخش است. با آزمایش GX 460 در بزرگراه، بدون توجه به انتخاب کدام وضعیت ماشین نیز بار دیگر نرمی و راحتی سواری با آن به اثبات رسید. صدای آزاردهنده جاده، تایرها، باد در این ماشین در حداقل ممکن خود بود که آن را به گزینه مناسبی برای مسافرت های طولانی تبدیل کرده است.

 اولین تجربه رانندگی با لکسوس GX 460 مدل 2017: شیک و امروزی و در عین حال یک آف رود تمام عیار (مرتضایی)

البته با وجود استفاده از سیستم تعلیق پویای کینتیک که به کم کردن تکان های بدنه کمک می کند اما GX 460 برای انجام مانورهای ناگهانی و یا پیچ های سریع مناسب نیست. موتور ۸ سیلندر ۴.۶۳ لیتری این ماشین، از قدرت قابل قبولی برخوردار است اما می توانست بهتر از این هم باشد چرا که مصرف سوخت بهینه آن چندان مناسب به نظر نمی رسد؛ نرخ مصرف سوخت این ماشین با توجه به اعلام EPA در شهر و بزرگراه به ترتیب برابر با ۱۵ و ۱۵ مایل به ازای هر گالن است.

وقتی آزمایشات ما در مسیرهای جاده ای به پایان رسید، نوبت به هنرنمایی GX 460 در مسیرهای آف رود رسید. به همین منظور ما این ماشین لوکس  را به پیست آف رود کنار پارک اسوزا در کالیفرنیا بردیم و GX 460 توانست بدون هیچ مشکلی از پس مسیرهای شنی و ماسه ای و صخره ای تعبیه شده در آن بر آید. جدای از این مسئله با توجه به استفاده همیشگی از دو محور در این ماشین به طور استاندارد، GX 460 قادر به عبور از هر مسیر صعب العبوری است.

سیستم دو محوره همیشه فعال GX 460 از چهار حالت تنظیم پایین، قفل محور در صورت لغزش و کنترل لغزندگی استفاده می کند. البته باید به این نکته توجه کرد که زوایای GX 460 و دید سطح در آن به خوبی بسیاری از ماشین های آف رود دیگر مثل جیپ رنگلر و  مدل های تویوتا TRD نیست؛ بنابراین خریدارانی که قصد خرید این ماشین را دارند باید به این نکته توجه کنند که با سوار شدن در GX 460 دید خوبی نسبت به بسیاری از مناظر اطراف ندارند.

 اولین تجربه رانندگی با لکسوس GX 460 مدل 2017: شیک و امروزی و در عین حال یک آف رود تمام عیار (مرتضایی)

با نگاهی به طراحی داخلی GX 460 در وهله اول متوجه صندلی های راحت جلو با تهویه  و گرم کن آن شدیم. البته در ماشینی که در اختیار ما قرار داده شده بود، در صندلی های عقب نیز شاهد استفاده از گرم کن بودیم که به صورت یک آپشن اختیاری در آن قرار داده شده است.  GX 460 از کابین سومی با ظرفیت دوسرنشین نیز بهره می برد اما فضای پای کم آن موجب شده تا کمتر فردی برای نشستن در آنجا رغبت داشته باشد مخصوصاً افرادی که قدی بلند از ۵.۸ فوت دارند اصلا دوست ندارند در کابین سوم این لکسوس بنشینند. کیفیت مواد به کار در این لکسوس به مانند دیگر محصولات این کمپانی است و در جای جای این ماشین از مواد نرمی که راحتی خاصی را در اختیار سرنشینان قرار می دهد، استفاده شده است.

 اولین تجربه رانندگی با لکسوس GX 460 مدل 2017: شیک و امروزی و در عین حال یک آف رود تمام عیار (مرتضایی)

هر چیزی که در درون کابین لکسوس GX 460 می بینیم چشمگیر و زیبا است اما تنها در یک مورد این حالت وجود ندارد؛ کنسول استراحت آرنج در قسمت مرکزی این ماشین  بسیار سبک بود و از مواد مرغوبی نیز برای ساخت آن استفاده نشده است. استفاده از چوب براق در تریمی که ما سوار بر آن بودیم، ظاهری قدیمی به فضای داخل کابین داده است که این موضوع، شانس این ماشین در رقابت با کراس اوورها و SUV های جدید بازار را که از مواد مات  و مدرن در داخل کابین استفاده کرده اند، کم می کند.  طراحی خارجی جعبه ای و متناسب این ماشین نیز دید خوبی به سرنشینان جلوی آن می دهد و استفاده از بادگیر های گران قیمت و پایین آوردن ارتفاع کمربند ایمنی نیز به راحتی هر چه بیشتر سرنشینان کمک کرده است.

 اولین تجربه رانندگی با لکسوس GX 460 مدل 2017: شیک و امروزی و در عین حال یک آف رود تمام عیار (مرتضایی)

با تا کردن صندلی های ردیف دوم و سوم فضای بار این ماشین به ۶۴.۷ فوت مکعب افزایش می یابد که البته در مقابل ابعاد بزرگ این ماشین کم به نظر می رسد. درب صندوق عقوب این ماشین نیز به اطراف باز می شود و کار کردن با آن در فضاهای کوچک سخت به نظر می رسد.

کار کردن با سیستم تفریحی و سرگرمی این مدل از لکسوس بسیار راحت و کاربرپسند است چرا که در GX 460 از صفحه نمایش ۸ اینچی  به جای کنترل های ماوس و تاچ پدی که در مدل های جدید لکسوس کار شده، استفاده شده است. سیستم صوتی مارک لوینسون عملکردی عالی دارد و خروجی صدای شفاف با تنظیمات پیشرفته امکان تجربه هر نوع خروجی صدایی را به سرنشینان می دهد. یک صفحه نمایش در بین گیج های این ماشین تعبیه شده که البته گرافیک به کار رفته در آن مانند تریم چوبی براق کابین قدیمی به نظر می رسد. از اندروی اتو و اپل کارپلی در این ماشین خبری نیست و این موضوع بدان معناست که گوشی شما نمی تواند به رابط کاربری سیستم سرگرمی این ماشین متصل شود.

 اولین تجربه رانندگی با لکسوس GX 460 مدل 2017: شیک و امروزی و در عین حال یک آف رود تمام عیار (مرتضایی)

ترکیب قابلیت های آف رود و روانی رانندگی با آن در جاده های معمولی، رقبای GX 460 را برای رقابت با آن به زحمت انداخته است و وقتی این ترکیب بی نظیر با برند معتبر لکسوس عجین می شود، انتخاب برای خریداران را آسان تر می کند؛ اما از طرف دیگر، نرخ مصرف سوخت ضعیف این ماشین بدان معناست که شما پیوسته باید به دنبال جایگاه سوخت باشید چرا که در مقایسه با دیگر رقبا، این ماشین مصرف سوخت نسبتاً بالایی دارد.

 اولین تجربه رانندگی با لکسوس GX 460 مدل 2017: شیک و امروزی و در عین حال یک آف رود تمام عیار (مرتضایی)

فضای بار کمی که برای GX 460 طراحی شده از دیگر نقاط ضعف این ماشین محسوب می شود که باعث مردد شدن برخی خریداران می شود که لکسوس می تواند با ارائه یک مدل جدید  با موتوری قوی تر و طراحی داخلی و خارجی تمامی نقاط ضعف این ماشین را برطرف کند و به تنهایی در این کلاس به یکه تازی بپردازد.

برترین ها – محمدرضا مرتضایی bartarinha.ir

1,235
0

خودرو

آرشیو

آشنایی با مشخصات فنی و ظاهری دنا پلاس توربو و امکانات خودروی دنا پلاس توربو

دنا پلاس توربو از جمله محصولات تولید شده توسط شرکت ایران خودرو است تا بلکه بتواند شکل به روز شده‌ای از محصولات قدیمی این...