عوامل موثر در ایجاد نفخ و دل پیچه نوزاد عوامل موثر در ایجاد نفخ و دل پیچه نوزاد

عوامل موثر در ایجاد نفخ و دل پیچه نوزاد

بهترین دارو برای دل درد نوزاد, درمان دل درد نوزاد

در این مطلب از ابرتازه ها درباره عوامل موثر در ایجاد نفخ و دل پیچه نوزاد توضیحاتی بیان می نماییم. برای بالا بردن دانش خود در این زمینه با ما همراه باشید.

دل درد نوزاد یک ماهه, نفخ و دل پیچه نوزاد

دل درد نوزاد یک ماهه, نفخ و دل پیچه نوزاد

اگر بچه شما کمتر از ۵ ماه دارد و بیش از حد و به طور غیرقابل کنترل برای بیش از سه ساعت پشت سر هم یا بیشتر روزهای هفته گریه میکند احتمالا کولیک دارد.

زمانی که یک بچه سالم به طور غیرقابل کنترل گریه می کند، می گویند قولنج یا کولیک کرده است. اگر بچه شما کمتر از ۵ ماه دارد و بیش از حد و به طور غیرقابل کنترل برای بیش از سه ساعت پشت سر هم یا بیشتر روزهای هفته حداقل برای سه هفته گریه می کند و هیچ توضیح پزشکی برای این موضوع وجود ندارد، او قولنج کرده است. متاسفانه هیچ درمانی برای قولنج نیست.

والدین و پزشکان سعی می کنند راههای مختلفی برای آرام کردن بچه و قطع کردن گریه او ارائه دهند. اما خبر خوب اینجاست که بیشتر بچه ها بین سه تا چهار ماهگی پیشرفت قابل توجهی داشته و وقتی پنج ماهه می شوند، دیگر قولنج نمی کنند.

علائم دل درد:

– نوزاد گریه می کند.

– پاهایش رو به سمت داخل جمع می کند.

– مشتهایش رو گره می کند.

– عضلات شکم رو منقبض می کند.

– دل درد می تواند تا ۳ ساعت در روز طول بکشد.

عوامل موثر در ایجاد نفخ و دل پیچه نوزاد :‌

دل درد نوزاد یک ماهه, نفخ و دل پیچه نوزاد

دل درد نوزاد یک ماهه, نفخ و دل پیچه نوزاد

شیردهی نادرست و خارج نشدن باد گلو پس از شیرخوردن، باعث نفخ و دل پیچه نوزاد می شود.

• شیردهی و همچنین قرار گرفتن نوزاد در وضعیت نادرست و بلع هوا، باعث بروز سکسه و نفخ می شود.

• مادر هنگام شیر دادن به کودک دچار استرس و نگرانی شده باشد که خود این موضوع روی مقدار شیر و همچنین روی نفاخ شدن شیر تاثیر مستقیم می شود.

• گاهی اتفاق می افتد که نوزادی به دلیل گرما گریه می کند و والدین گرسنگی را برای وی تشخیص و شروع به شیر دادن می کنند که این خود مشکل را تشدید می کند.

• حساسیت روده ای که گاهی با مصرف شیر خشک و شیر مادر اتفاق می افتد .به دلیل مشغله و مشکلات مادر و عدم به موقع تغذیه کودک توسط شیر مادر و استفاده از شیر خشک باعث می شود تا نوزاد دچار دل درد و دل پیچه های سخت همراه با یبوست شود.

• نوزادان و خردسالان معمولا در هنگام خوردن شیر یا غذا، هوای زیادی می‌بلعند و به همین دلیل دچار نفخ روده و تجمع گاز در دستگاه گوارش می‌شوند که در نتیجه باعث نفح و دل درد خواهد شد.

• باید توجه داشت که مادر از هر نوع تنوعی برای تغذیه خود بهرمند باشد نوزاد حدود ۲ ساعت بعد شیر را با همان طعم مواد غذایی توسط مادر می نوشد که گاهی موادی مانند: شیر، حبوبات، غذاهایی مانند: قورمه سبزی، کله پاچه، جگر شیر را نفاخ کرده و نوزاد را در هضم شیر با این تنوع طعم و مزه دچار اشکال می کند.

درمان کولیک نوزادان

دل درد نوزاد یک ماهه, نفخ و دل پیچه نوزاد

شیردهی نادرست و خارج نشدن باد گلو پس از شیرخوردن، باعث نفخ و دل پیچه نوزاد می شود

۱- به نوزاد در ۲۸ روز اول تولد بین ۸ – ۱۲ بار در ۲۴ ساعت شیر بدهید. یعنی هر ۱/۵ – ۲ ساعت یک نوبت شیر داده شود. بعد از ماه اول بین ۶ – ۸ نوبت در ۲۴ ساعت کافی است اگر نوزاد در هر نوبت شیر کافی بخورد شیر به مدت ۱ – ۴ ساعت در معده او باقی می ماند.

۲-  اگر مادر بعضی از سبزیجات مخصوصا خانواده کلم، غذاهای دارای حبوبات ( نخود، لوبیا، عدس، ماش، بادام کوهی و …. ) را مصرف کند موجب پیدایش گاز در روده های نوزاد می گردد مصرف شیر گاو یا پاستوریزه، لبنیات زیاد، غذاهای ترش و میوه جات ( مرکبات، گوجه فرنگی ) که حالت اسیدی دارد سبب پیدایش گاز و حساسیت در نوزاد می شود.

لذا مادری که نوزادش دردهای شکمی دارد ابتدا باید غذاهای ذکر شده در بالا را مصرف نکند و سپس یکی یکی این غذا ها را بخورد هرکدام که باعث درد کولیکی در نوزاد شد مادر باید ۴ ماه اول تولد آن غذا را از رژیم غذایی خود حذف کند. مصرف میوه های شیرین و نوشابه های گاز دار توسط مادر مشکل کودک را بدتر می نماید.

۳- مادر بین شیر دادن و بعد از شیر خوردن، نوزاد را بغل کند تا کودک آروغ زده و بادگیری انجام شود.

۴- گاهی هوا در معده نیست ولی در روده ها است لذا مالش دادن شکم کودک و خم کردن پاهای کودک روی شکمش سبب جابجایی گاز در روده ها می شود و درد نوزاد تخفیف می یابد.

۵ خواباندن نوزاد بطور دمر روی بازوان مادر در حالیکه چانه نوزاد روی دست مادر و پاهای او از هم جدا است موجب دفع گاز و آرامش نوزاد می شود.

۶- چون سیستم عصبی کودک نارس می باشد لذا صدای ( جارو برقی، ماشین لباسشویی، ) تکان خوردن، حرکت دادن کودک، سوار کردن در اتومبیل و رانندگی درد ها را کم یا متوقف می کند.

۷- تکان دادن و راه رفتن و لالایی خواندن موجب آرامش کودک می گردد.

۸- کودک را روی دست و بازوی خود بخوابانید و به آرامی پشت او را مالش دهید شاید آرام شود.

۹- کودک را به خود بچسبانید تا احساس امنیت و آرامش نماید.

۱۰- گهواره یا ننی ممکن است به آرامش کودک کمک نماید.

۱۱- استفاده از بابونه و شیرین بیان موثر است.

۱۲- داروی سایمتیکون برای درمان کولیک نوزادی اثر خوبی دارد.

۱۳- گریپ میکسچر وگل گریپ در درمان کولیک نوزادی اثر دارد.

گردآوری: بیتوته

منابع:  madaranmag.ir

hakimtehrani.com

دانستنيهاي نوزادان

آرشیو

دانستنی هایی درباره استفاده از ژل دندان نوزاد

درمورد استفاده از ژل دندان نوزاد ژل دندان نوزاد، به دلیل دارا بودن ماده‌ی مسکن، در کاهش درد دندان نوزاد، در زمان دندان در...