اقدامات لازم برای هنگامی که جسم خارجی در چشم میرود اقدامات لازم برای هنگامی که جسم خارجی در چشم میرود
اقدامات لازم برای هنگامی که جسم خارجی در چشم میرود

اقدامات لازم برای هنگامی که جسم خارجی در چشم میرود

اگر جسمی خارجی در چشم‌تان برود، به حدی شما را اذیت میکند که نمیتوانید کار دیگری انجام دهید تا زمانی که آن را دربیاورید. ذرۀ خارجی علاوه بر اینکه شما را اذیت میکند، احتمالا موجب عفونت شود. برای جلوگیری از این اتفاق، با ما همراه باشید و کارهای زیر را انجام دهید:

آرام باشید

اولین چیزی که با وارد شدن جسم خارجی به چشم به ذهن می آید، مالش دادن چشم است و البته این کار غریزی است. طبق نظر متخصصان، تلاش برای بیرون آوردن ذرۀ خارجی باید با دقت تمام انجام شود.

ابتدا دستان خود را با صابون بشویید و سپس کاملاً به آرامی سعی کنید آن را دربیاوردید. اگر این کار به آرامی انجام نشود، کار شما به خراش قرنیه ختم میشود. یادتان باشد هر چیزی که بزرگ باشد و یا لبۀ تیز داشته باشد، نباید به آن دست بزنید و سریعاً باید به دکتر مراجعه شود.

به چشم آب بزنید

خارج کردن ذره با آب، معمولاً در اکثر مواقع نتیجه میدهد. دکتر Mc.Laughlin در این باره میگوید: چشم را در روشویی با آب به آرامی بشویید. اگر درخانه هستید میتوانید زیر دوش بروید تا این کار به راحتی انجام شود. در این مورد، یک قطره چشمی پر شده از آب هم میتواند مناسب باشد. میتوانید آب را با قطره چشمی داخل چشم بریزید.

پزشک خود را ببینید

به گفتۀ متخصصان، بزرگترین اشتباه افراد در این مواقع این است که این اتفاق را برای روزها نادیده میگیرند. اگر میتوانید جسم خارجی را در چشمتان حس کنید اما نمیتوانید آن را دربیاورید، حتماً باید پزشک خود را ببینید.

جسم خارجی هرچه بیشتر در چشم بماند، ریسک خراشیده شدن قرنیه یا ایجاد عفونت بیشتر است. پزشک میتواند از بیومیکروسکوپ یا لامپ اسلیت استفاده کند تا چشم شما را به طور دقیق ببیند.

همچنین اگر بعد از خارج کردن جسم خارجی هنوز درد یا قرمزی چشم داشته باشید، باید سریعاً به پزشک مراجعه گنید. بعضی اوقات احتمال دارد بعد از خارج کردن ذره، چشم احساس زخم بکند. در این حالت پزشک میتواند پیشنهاد آنتی بیوتیک بدهد تا مطمئن شود که هیچ سایش قرنیه ای منجر به عفونت نشود.

از چشمان خود محافظت کنید

خرید یک عینک مناسب، یک سرمایه گزاری برای محافظت از چشمان است. عینک میتواند از ورود جسم خارجی به چشم جلوگیری کند. هر زمانی که بتوانید، از عینک استفاده کنید. در تابستان از عینک آفتابی استفاده کنید و اگر در شغلی هستید که نیازی به عینک ایمنی دارد، حتماً از آن استفاده کنید.

اختصاصی ابرتازه ها – هادی فخریان

وجود جسم خارجی در چشم

اختصاصی پیشگیری از بیماری

آرشیو

بیماری های ناشی از کمبود منیزیم

بیماری های ناشی از کمبود منیزیم   در این مطلب از ابرتازه ها بیماری های ناشی از کمبود منیزیم را بیان می نماییم. برای استفاده...