حکم شرعی رقص زن در عروسی حکم شرعی رقص زن در عروسی

رقصیدن زن برای زن,حکم رقص زن در اسلام, حکم شرعی رقص زن در عروسی

رقصیدن زن برای زن, رقصیدن زن برای شوهر, حکم شرعی رقص زن در عروسی

رقصیدن زن برای شوهر, حکم شرعی رقص زن در عروسی

در این مطلب از ابرتازه ها درباره حکم شرعی رقص زن در عروسی توضیحاتی را بیان می نماییم. برای بهره بردن از این مطلب ما را همراهی نمایید.

رقص زن براى زنان اگر عنوان لهو بر آن صدق کند؛ مثل این‌که جلسه زنانه تبدیل به مجلس رقص شود، محل اشکال است و احتیاط واجب در ترک آن است. در غیر این‌ صورت هم اگر به‌گونه‌‏اى باشد که باعث تحریک شهوت شده و یا مفسده‏اى بر آن مترتب شود و یا همراه با فعل حرام (مانند موسیقى و آواز حرام) باشد یا مرد نامحرمى حضور داشته باشد، حرام است.

آیا رقص زن در عروسی اشکال دارد؟

به گزارش افکارنیوز، مسلماً رقص زن برای مردان نامحرم حرام است، اما دربارۀ رقص زن برای زنان و نزد محارم در میهمانی‌ها یا عروسی‌هایی که در آن مردان نمی‌توانند رفت و آمد کنند، نظر مراجع معظم تقلید به این شرح است:

آیات عظام بهجت، مکارم، فاضل، نورى، وحید خراسانی و سیستانى: بنابر احتیاط واجب جایز نیست. [۱]

آیت الله صافى:

رقص زن در برابر زن یا مرد حرام است. [۲]

آیات عظام تبریزى [۳] ، خامنه‏اى، امام خمینى و هادوی تهرانی: اگر باعث تحریک شهوت یا ارتکاب گناه و یا ترتب مفسده نشود، اشکال ندارد (ولى براى مؤمن سزاوار آن است که از لهو اجتناب نماید). [۴]

البته مراجع تقلید رقص زن، صرفا در برابر شوهر را (بدون کار حرامی دیگر مانند موسیقی حرام) جایز شمرده‌اند.

ضمائم:

حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مد ظله العالی):

رقص زن براى زنان اگر عنوان لهو بر آن صدق کند؛ مثل این‌که جلسه زنانه تبدیل به مجلس رقص شود، محل اشکال است و احتیاط واجب در ترک آن است. در غیر این‌ صورت هم اگر به‌گونه‌‏اى باشد که باعث تحریک شهوت شده و یا مفسده‏اى بر آن مترتب شود و یا همراه با فعل حرام (مانند موسیقى و آواز حرام) باشد یا مرد نامحرمى حضور داشته باشد، حرام است. و در حکم فوق تفاوتى بین مجلس عروسى و غیر آن نیست.

حضرت آیت الله العظمی سیستانی (مد ظله العالی):

رقص زن برای زنان و مرد برای مردان بنابر احتیاط واجب جایز نیست و تنها رقص زن و شوهر اگر دور از دید دیگران باشد جایز است [۵] .

حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مد ظله العالی):

موسیقی مطلقاً حرام است و فقط رقصیدن زن برای شوهرش در صورتی که همراه با حرامی نباشد، جایز است.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی):

تنها رقص زن براى شوهرش جایز است، و بقیّه اشکال دارد. البتّه منظور رقص لهوى است، نه هرگونه حرکات منظّم و موزون و در مورد موسیقی هم توجه داشته باشید کلیّه صداها و آهنگ هایى که مناسب مجالس لهو و فساد است حرام، و غیر آن حلال است. و تشخیص آن با مراجعه به اهل عرف، یعنى افراد فهمیدۀ متدیّن، خواهد بود.

حضرت آیت الله هادوی تهرانی (دامت برکاته) به این شرح است:

۱. اگر موجب تحریک شهوت یا ارتکاب گناه یا ترتب مفسده ای نباشد، بلامانع است.

۲. دعوت از خواننده در عروسی فی نفسه جایز است مگر آن که اشعاری که می خواند مفسده داشته باشد و یا به صورت غنایی، آواز بخواند و یا از موسیقی حرام استفاده کند.

رقصیدن اگر موجب تهییج شهوت نشود، فی نفسه ایرادی ندارد مگر آن که همراه فعل حرامی مثل اختلاط زن و مرد و یا موسیقی حرام باشد.

 ==============================
[۱] . آیت الله فاضل، جامع المسائل، ج ۱، س ۱۷۳۶؛آیت الله سیستانى sistani.org ،رقص ش ۳؛ آیت الله نورى، استفتاءات، ج ۲،س ۵۷۴؛آیت الله بهجت، توضیح المسائل، م ۱.
[۲] . آیت الله صافى، جامع‏الاحکام، ج ۲، س ۱۵۸۰، به نقل از نرم افزار پرسمان.
[۳] . البته آیت الله تبریزی رقص زن برای مرد محرم را هم جایز نمی دانند.
[۴] . آیت الله تبریزى، استفتاءات، س ۱۰۴۲ آیت الله خامنه‏اى، اجوبه، س ۱۱۶۸ دفتر: امام خمینى.
[۵] . بر گرفته از سایت معظم له. 

منبع: iafkarnews.ir

حکم شرعی رقص زن در عروسی

احکام دینی

آرشیو

احکام غسل‌های مخصوص خانم ها

غسل‌های مخصوص خانم ها, احکام غسل, انواع غسل زنان غسل‌های مخصوص خانم ها, احکام غسل در این مطلب از ابرتازه ها احکام غسل‌های مخصوص...