کشف فرآیند تولید سیمان پاک از خاکستر آتشفشانی کشف فرآیند تولید سیمان پاک از خاکستر آتشفشانی

استفاده از خاکسترهای آتشفشانی, تولید سیمان پاک از خاکستر آتشفشانی, تولید سیمان از خاکستر

استفاده از خاکسترهای آتشفشانی, تولید سیمان پاک از خاکستر آتشفشانی

استفاده از خاکسترهای آتشفشانی, تولید سیمان پاک از خاکستر آتشفشانی

در این مطلب از ابرتازه ها درباره کشف فرآیند تولید سیمان پاک از خاکستر آتشفشانی توضیحاتی را بیان می نماییم. برای استفاده از این مطلب با ما همراه باشید.

سیمان یکی از مهم ترین سنگ بناهای تمدن مدرن است که همزمان در ایجاد یکی از بزرگترین تهدید‌های محیط زیستی نیز نقشی مهم برعهده دارد.

تولید سیمان فرایندی است که به دلیل نیاز به دمای بالا، به مصرف انرژی کلانی نیزا دارد و از این رو مقصر تولید پنج درصد دی اکسید‌کربن منتشر‌شده در جهان به شمار می رود. از این رو دانشمندان به شدت به دنبال شیوه هایی پاک تر برای تولید سیمان هستند.

اکنون گروهی از دانشمندان MIT دریافته اند که با پودر کردن خاکسترهای آتشفشانی و افزودن آن به ترکیب سازنده سیمان نه تنها می تواند از میزان مصرف انرژی در حین تولید این ماده بکاهد، بلکه سازه‌ ساخته شده با کمک این سیمان از استقامت بالاتری برخوردار خواهد بود.

به گفته دانشمندان استفاده از خاکسترهای آتشفشانی از مزایای زیادی برخوردار است: این ماده در سرتاسر جهان به وفور یافت می شود، هیچ کارایی خاصی ندارد و زمانی که پودر می شود، از ویژگی های طبیعی ساده ای برای تبدیل شدن به سیمان برخوردار است. خاکسترهای آتشفشانی تحت فشار و دمای بالا و در فرایندی کاملا طبیعی ایجاد می شوند به بیانی دیگر طبیعت بخش مهمی از تمامی فعل و انفعالات شیمیایی که برای تولید سیمان به آنها نیاز است را انجام داده است.

محققان با بررسی های بیشتر دریافتند اگر ۵۰ درصد از ترکیب سیمان های معمولی را خاکستر آتشفشانی تشکیل دهد، از میزان انرژی مورد نیاز برای تولید سیمان ۱۶ درصد کاسته خواهد شد و در عین حال مقاومت کلی سیمان نیز افزایش پیدا خواهد کرد. مهندسان می توانند متناسب با نیازخود میزان خاکستر آتشفشانی را در ترکیب سیمان کم یا زیاد کرده و میزان ریزی ذرات خاکستر را نیز متناسب با نوع سیمان مورد نیاز تغییر دهند.

منبع : hamshahrionline.ir

اطلاعات عمومی

آرشیو

معرفی مرگبارترین حیوانات آمریکا

آمار مرگ و میر با حیوانات در آمریکا, مرگبارترین حیوانات آمریکا, میزان مرگ و میر در آمریکا با حیوانات آمار مرگ و میر با...