میزان حقوق معلمان چقدر است و حقوق فرهنگیان کی واریز می شود؟ میزان حقوق معلمان چقدر است و حقوق فرهنگیان کی واریز می شود؟

میزان حقوق معلمان چقدر است و حقوق فرهنگیان کی واریز می شود؟

میزان حقوق معلمان چقدر است و حقوق فرهنگیان کی واریز می شود

مشاور وزیر آموزش و پرورش از عدم پرداخت پول مهدکودک فرزندان فرهنگیان، لباس خدمتگزاران، فوق العاده نوبت دوم مدیران مدارس، بخشی از بیمه تکمیلی کارکنان، بخشی ازخرید خدمات و برون‌سپاری هنرستانها، هزینه‌های جاری اداری ادارات کل و ۹ ماه حق التدریس شاغلان خبر داد.

منصور مجاوری با بیان اینکه در آموزش و پرورش بودجه‌ای تحت عنوان «رفاهیات معلمان» نداریم گفت: بودجه رفاهی صرف بیمه تکمیلی، ستاد اسکان نوروزی و مراکز خانه معلم می‌شود، در حالی که رفاه فقط اینها نیست.

وی افزود: اسکان فرهنگیان باید در شان آنها باشد و آموزش و پرورش قصد ندارد، معلم را در ایام نوروز روانه مدارس کند، شایسته معلم نیست در این اماکن اسکان یابد، اما چاره دیگری نداریم.

مشاور وزیر آموزش و پرورش با اشاره به نظام نامه رفاه فرهنگیان که در ابتدای وزارت بطحایی تنظیم شد اظهار کرد: درمان و بیمه تکمیلی فقط یک بخش از این نظام نامه است، باید پرسید ما کی توانسته‌ایم هزینه ایاب و ذهاب، سفر، پاداش عیدانه و… به معلمان بپردازیم؟

مجاوری افزود: در آستانه سال نو بسیاری معلمان حق التدریس هنوز حقوق نگرفته‌اند.خوب است نگاهی به سرانه آموزشی، تربیتی و ورزشی مدارس بیاندازیم. سرانه تربیتی بسیار پایین است و هنوز پول مهدکودک فرزندان، لباس خدمتگزاران، فوق العاده نوبت دوم مدیران مدارس، بخشی از بیمه تکمیلی کارکنان، بخشی از خرید خدمات و برون‌سپاری هنرستان ها، هزینه های اداری ادارات کل و ۹ ماه حق التدریس شاغلین پرداخت نشده است.

مجاوری اضافه کاری کارمندان را یکی از عوامل افزایش بهره وری دانست و گفت: از شهریور سال گذشته بودجه‌ای برای اضافه کار ابلاغ نشده است و در حالی‌که می‌توانیم بر اساس ضوابط اجرایی بودجه تا ۱۷۵ ساعت اضافه کار داشته باشیم، نتوانسته‌ایم تا ۴۰ ساعت بیشتر بدهیم، چطور انتظار افزایش بهره وری را داریم؟.

مشاور وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه وقتی پایه بودجه آموزش و پرورش کم بسته شود، نمی‌شود کاری از پیش برد اظهار کرد: چندین بار اعلام کردیم بودجه امسال پاسخگو نیست و سال آینده هم شرایط همینگونه است؛ چرا باید کسورات سنوات معلمان استثنایی پرداخت نشود، در حالی که میانگین حقوق معلمان حدود دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است؟

مجاوری در پاسخ به اینکه تا کنون کدام بخش از مطالبات معلمان پرداخت و تسویه شده است اظهار کرد: تا کنون تنها حقوق، عیدی و حقوق کارکنان قراردادی و حق التدریس آزاد پرداخت شده است.

وی از عدم اجرایی شدن برخی مصوبات مجلس نیز انتقاد کرد و گفت: سه سال است قانون واریز یک درصد سود شرکت‌ها به حساب آموزش و پرورش مصوب شده، اما یک ریال دریافتی از این محل نداشتیم. شخص وزیر چند بار باید نامه بنویسد و پیگیری کند؟

مشاور وزیر آموزش و پرورش ریشه مشکلات بودجه‌ای را عدم باور به هزینه‌های آموزش و پرورش دانست و گفت: ۲۵۰۰ میلیارد تومان برای پاداش ۹۵ پرداخت کردیم، اما خرانه آن را در قالب تنخواه دیده و ما را دچار مشکل کرده است.

مجاوری در برنامه تلویزیونی پرسشگر با بیان اینکه میانگین حقوق معلمان دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است، ادامه داد: این در حالی است که در کشورهای اطراف ما بیش از این‌ها دریافتی دارند و اگر بخواهید “خط فقر” را حساب کنید باید بینید چند نفر از معلمان ما زیر ۲ میلیون تومان حقوق می‌گیرند؟ البته حقوق پرسنل آموزش و پرورش نسبت به بسیاری وزارتخانه‌های دیگر پایین‌تر است و معلم از این بی عدالتی رنج می‌برد.

*** خبر ۲۱ اسفند ۹۶

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش‌وپرورش گفت: ۲۲ اسفند ۹۶ حقوق فرهنگیان به حسابشان واریز خواهد شد و از اواخر هفته پرداخت اضافه کار و حقوق حق التدریس‌ها و سربازمعلم‌ها انجام می‌شود.

وی ادامه داد: ماهانه دو هزار و ۴۸۰ میلیارد تومان حقوق پرداخت می‌کنیم و تامین این هزینه برای خزانه برنامه‌ریزی دقیق و سنجیده می‌خواهد که سر وقت عمل کنند و تلاش ویژه‌ای در این زمینه صورت می‌گیرد.

الهیار اضافه کرد: امشب ساعت سه و نیم بامداد حقوق فرهنگیان به حسابشان واریز خواهد شد و از اواخر هفته هم پرداخت اضافه کار اداری و حقوق حق التدریسی‌ها و سربازان شاغل نیز در دستور کار قرار می‌گیرد و تلاش داریم تا قبل از پایان سال بتوانیم این مطالبات را به صورت کامل پرداخت کنیم.

وی بیان کرد: در خصوص سیاست‌های رفاهی نیز از دیرباز برای اینکه شرایط معیشتی فرهنگیان خوب تامین شود، توسعه مراکز رفاهی در دستور کار بود که در بخش‌های تفریحی و درمانی و . . . خدمات دهی شود.

***

در تدوین لایحه بودجه ۱۳۹۷ دستگاه‌های ملی و استانی مکلف شدند تا در تعیین هزینه‌های پرداختی برای عیدی کارکنان در سال آینده مبلغی حدود ۹۳۲ هزار و ۲۵۰ تومان را در نظر بگیرند.

مبلغ پاداش پایان سال کارکنان (عیدی) براساس قوانین و با ضرب ضریب حقوق که در هر سال متغیر است و همچنین امتیاز آن تعیین می‌شود که در نهایت مبلغ قطعی آن به تصویب هیات وزیران می‌رسد.

از سال ۱۳۹۰ تاکنون میزان عیدی‌های پرداخت شده به این ترتیب بوده که در این سال حدود ۳۵۰ هزار تومان، ۱۳۹۱حدود ۴۰۲ هزار تومان، ۱۳۹۲ حدود ۵۰۳ هزار تومان،   ۶۰۳ هزار تومان برای سال ۱۳۹۳، برای ۱۳۹۴ تا ۶۸۸ هزار تومان و سال ۱۳۹۵ حدود ۷۷۰ هزار تومان بوده است. همچنین پیش‌بینی برای سال جاری رقمی نزدیک به ۸۵۰ هزار تومان است.

***

در نشست کمیسیون آموزش و تحقیقات در روز ۳۰ بهمن ۹۶ با حضور محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش برگزار شد، فاطمه ذوالقدر با اشاره به لزوم پرداخت حقوق حق التدریسان، گفت: پرداخت معوقات حق التدریسان و نهضت سواد آموزی که از مهر ماه حقوقی دریافت نکرده‌اند الزامی است چرا که به ایام عید نزدیک می‌شویم و باید حقوق این افراد تعیین تکلیف شود؛ معاونت امور مالی آموزش و پرورش باید اعتبارات مناسبی برای این امر در نظر بگیرد.

وزیر آموزش و پروش در پاسخ به این نماینده گفت: حقوق معلمان حق‌التدریسان رسمی امشب پرداخت می‌شود و عیدی این عزیزان نیز تا ۲ روز آینده واریز می شود.

اقتصادی

آرشیو

زمان بندی پرداخت سود سهام شرکت پارس الکتریک (لپارس)

زمان پرداخت سود سهام شرکت پارس الکتریک بر اساس اطلاعیه منتشره از سوی شرکت پارس الکتریک با نماد لپارس در سامانه کدال , زمان بندی...