قرص خواب ملاتونین | مقدار و نحوه مصرف قرص ملاتونین (Melatonin) قرص خواب ملاتونین | مقدار و نحوه مصرف قرص ملاتونین (Melatonin)

قرص خواب ملاتونین (Melatonin) و نحوه مصرف آن

قرص ملاتونین (Melatonin) هورمون ملاتونین را که مسئول تنظیم چرخه خواب و بیداری در بدن است افزایش داده و با این کار به داشتن خوابی آرام در افرادی که از بی‌ خوابی‌های شبانه رنج می‌برند کمک می‌کند. این دارو فقط در شب‌ها قابل استفاده است و عوارضی مثل خواب‌آلودگی، سردرد، سرگیجه، خستگی و افسردگی ممکن است به دنبال داشته باشد.

بی خوابی از مشکلاتی است که خیلی افراد مخصوصا افراد در سنین بالا را درگیر می‌کند و اجازه نمی‌دهد خوابی آرام در شب داشته باشند. اگرچه گیاهان آرام‌بخش زیادی در طبیعت برای درمان بی خوابی وجود دارد اما برخی برای فرار از دست بی‌خوابی‌های شبانه به انواع داروها در این زمینه روی می‌آورند. قرص ملاتونین از داروهای خواب‌آور است که در ادامه قصد داریم با آن بیشتر آشنا شویم.
بی خوابی

 

قرص ملاتونین چیست؟

قرص ملاتونین (Melatonin) با افزایش هورمون ملاتونین (هورمونی که به هنگام تاریکی شروع به ترشح می‌کند و به انسان احساس خواب‌آلودگی می‌دهد) در بدن به تنظیم چرخه خواب و بیداری کمک کرده و بر همین اساس بی خوابی‌های شبانه را رفع می‌کند. درواقع ملاتونین به کاهش زمان به خواب رفتن کمک شایانی می‌کند. با این وجود اگر کم خوابی فردی در اثر اضطراب باشد مصرف این قرص کمک چندانی به روند بهبود خواب وی نخواهد کرد.

نام‌های تجاری، موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی:

 

نام‌های تجاری  Melatonin Time Release , Bio-Melatonin , Health Aid Melatonin , SGard
 موارد مصرف
 درمان اختلالات خواب
 عوارض  خواب‌آلودگی، سردرد، سرگیجه، ضعف و خستگی، افسردگی، کاهش میل جنسی، تغییرات فشار خون، تغییر رنگ پوست و رنگ چشم (در صورت مصرف بیش از حد)
 تداخل دارویی
 داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی، دیگر داروهای خواب‌آور، داروهای رقیق‌کننده خون، داروهای درمان دیابت، قرص‌های ضدبارداری

مقدار و نحوه مصرف قرص ملاتونین

ملاتونین با مقادیر متفاوت‌ برای‌ افراد با مشکلات‌ مختلف تجویز می‌شود. بنابراین میزان دقیق مصرف این دارو باید توسط پزشک تعیین گردد. به طور معمول در بزرگسالان یک عدد قرص زیر زبانی نیم ساعت قبل از رفتن به رختخواب مصرف می‌شود.

هشدار: این دارو می‌تواند اعتیادآور باشد و در دوزهای بالا سبب مرگ مصرف‌کننده شود.

قرص ملاتونین, قرص خواب ملاتونین

 

نکاتی که در ارتباط با مصرف این دارو باید بدانید

 

  • بهتر است در موارد رانندگی و کار با وسایلی که احتیاج به دقت زیاد دارد احتیاط کنید.

 

  • این دارو در افراد مبتلا به صرع منع مصرف دارد.

 

  • توصیه می‌شود خانم‌هایی که در دوران بارداری و یا شیردهی هستند از این دارو استفاده نکنند.

 

  • از این دارو به عنوان یک داروی موقتی درمان بی خوابی استفاده می‌شود. بنابراین مصرف بیشتر از دوماه از این دارو باید حتما زیر نظر پزشک باشد.

 

  • افراد مبتلا به آلرژی یا اختلالات سیستم ایمنی بهتر است از مصرف این مکمل خودداری کنند.

 

  • ملاتونین را نباید طی روز مصرف کنید.

 

منبع: setare.com/fa/news/21006

1,198
0

پزشکی

آرشیو

نحوه درمان COVID-19 ( کرونا ) در بیمارستان توسط پزشکان چگونه است؟

نحوه درمان COVID-19 ( کرونا ) در بیمارستان توسط پزشکان ویروس‌ها از یک سری پروتئین‌های شاخکی در جدار (کپسول) یا غشای خود برای چسبیدن...