قرص نیتروفورانتوئین (Nitrofurantoin) | مقدار و نحوه مصرف نیتروفورانتوئین قرص نیتروفورانتوئین (Nitrofurantoin) | مقدار و نحوه مصرف نیتروفورانتوئین

مصرف قرص نیتروفورانتوئین

قرص نیتروفورانتوئین (Nitrofurantoin) از داروهای درمان‌کننده عفونت دستگاه ادراری است که با از بین بردن میکروب‌ها و باکتری‌هایی که معمولا منشا روده‌ای داشته و عامل عفونت هستند علایم ناشی از عفونت ادراری را از بین می‌برد. سردرد، سرگیجه، درد قفسه سینه، تب و لرز، سرفه و گلودرد برخی از عوارض مصرف قرص نیتروفورانتوئین می‌باشد.

قرص نیتروفورانتوئین از داروهایی است که به منظور درمان عفونت‌های ادراری توسط پزشک تجویز می‌شود. اگر به تازگی به پزشک مراجعه کرده و این دارو برایتان تجویز شده است بهتر است درباره عوارض و نکات مربوط به مصرف آن اطلاعات کافی داشته باشید.

دستمال توالت

قرص نیتروفورانتوئین چیست؟

قرص نیتروفورانتوئین (Nitrofurantoin) از داروهای درمان‌کننده عفونت دستگاه ادراری است که با از بین بردن میکروب‌ها و باکتری‌هایی که معمولا منشا روده‌ای داشته و عامل عفونت هستند علایم ناشی از عفونت ادراری را از بین می‌برد. معمولا دوره درمان چند روزه تجویز شده از سوی پزشک برای رفع عفونت ادراری کافی می‌باشد.

نام‌های تجاری، موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی

 نام‌های تجاری
 Macrobid , Macrodantin , Furadantin , Nitro Macro
 موارد مصرف  

پیشگیری و درمان عفونت ادراری

 

 عوارض  سردرد، سرگیجه، درد قفسه سینه، تب و لرز، سرفه، گلودرد، مشکل در تنفس، تب، بثورات جلدی، خارش، دردهای مفصلی، خواب‌آلودگی، خستگی، بی‌حس شدن صورت
 تداخل دارویی  پروبنسید، آنتی‌بیوتیک‌ها (در صورت استفاده بیش از حد)

 

مقدار و نحوه مصرف قرص نیتروفورانتوئین

 

مقدار مصرف دارو باید توسط پزشک تعیین گردد. به طور معمول برای درمان عفونت ادراری این دارو چهار مرتبه در شبانه روز مصرف می‌شود. همچنین به منظور پیشگیری از عفونت ادراری یک بار مصرف دارو در طول شبانه روز تجویز می‌شود.

قرص نیتروفورانتوئین

نکاتی که در رابطه با مصرف این دارو باید بدانید

  1. این دارو در نوزادان و افراد با سابقه بیماری کلیوی نباید مصرف شود.

 

  1. توصیه می‌شود دارو را با غذا یا شیر مصرف کنید.

 

  1. در اثر مصرف این دارو ممکن است رنگ ادرار به زرد یا قهوه‌ای تغییر پیدا کند.

 

  1. در صورتیکه مبتلا به دیابت، کم خونی و یا بیماری‌های ریوی هستید دارو را با حتیاط و با نظر پزشک مصرف کنید.

 

  1. چنانچه در دوران بارداری یا شیردهی به سر می‌برید تنها با نظر پزشک این دارو را مصرف کنید.

 

  1. در صورتیکه سابقه داشتن هر نوع حساسیت دارویی را داشته‌اید قبل از اقدام به مصرف قرص نیتروفورانتوئین با پزشک مشورت کنید.

 

  1. در صورتیکه دچار علایم و نشانه‌های حساسیت به دارو مثل کهیر، تورم صورت و مشکل تنفسی و… شدید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

 

  1. در صورتیکه بدن شما با کمبود ویتامین B و اسید فولیک مواجه است درباره مصرف و یا عدم مصرف قرص نیتروفورانتوئین با پزشک مشورت کنید.

 

توصیه‌ها و اقدامات پرستاری

  • عوارض این دارو ممکن است در افراد سالمند بیشتر رخ دهد. بنابراین این دسته از افراد نیاز به توجهات ویژه‌ای در این زمینه دارند.

منبع: setare.com/fa/news/21166

1,236
0

پزشکی

آرشیو

نحوه درمان COVID-19 ( کرونا ) در بیمارستان توسط پزشکان چگونه است؟

نحوه درمان COVID-19 ( کرونا ) در بیمارستان توسط پزشکان ویروس‌ها از یک سری پروتئین‌های شاخکی در جدار (کپسول) یا غشای خود برای چسبیدن...