دسترسی دانشمندان هسته‌ای چین به 3 برابر دمای خورشید دسترسی دانشمندان هسته‌ای چین به 3 برابر دمای خورشید

دسترسی دانشمندان هسته‌ای چین به ۳ برابر دمای خورشید

دسترسی دانشمندان چین به ۳ برابر دمای خورشید که یک راکتور هسته‌ای در چین در درجه حرارت ۵۰ میلیون درجه کلوین (۹۹۹/۴۹ میلیون درجه سلسیوس و ۹۰ میلیون درجه فارنهایت) و برای ۱۲۰ ثانیه یک نوع پلاسما تولید کرد.

دسترسی دانشمندان چین به 3 برابر دمای خورشید

به گزارش آنا به نقل از Independent، درجه حرارتی که این راکتور هسته‌ای ایجاد کرده، سه برابر داغ‌تر از هسته خورشید یا هم‌دمای یک انفجار هسته‌ای- حرارتی با مقیاس متوسط است. دانشمندان این کار را از طریق ماشینی که «ابر هادی پیشرفته آزمایشی توکامک» (EAST) نام دارد و در موسسه فیزیک پلاسما در آکادمی علوم چین قرار دارد، انجام داده‌اند.

هدف تیم تحقیقاتی این مرکز، نگه داشتن پلاسما در دمای ۱۰۰ میلیون کلوینی و در زمانی معادل ۱۰۰۰ثانیه، نزدیک به ۱۷ دقیقه، بود. این مدت زمان برای دانشمندان زمان معناداری است زیرا این زمان یکی از موانع مهم برای پیاده‌سازی همجوشی هسته‌ای در مناطق بیشتر است.

برخلاف اینکه دمای پلاسما در این آزمایش به حد ماکزیمم رسید، دانشمندان چینی نوع دیگری از پلاسما را تولید کرده‌اند که می‌توان دمای آن را در ماشین‌های دیگر بالاتر از این هم برد. مشکلی که این پلاسمای ابرداغ دارد این است که نمی‌توان آن را در زمان طولانی در دمای بالا نگه داشت. زیرا به دمای فرار می‌رسد و از نظر امنیتی نیز خطرناک است. این پلاسما از یک گاز ابرداغ درست شده و از حرارت دادن اتم‌ها در ماشین مغناطیسی EAST شکل می‌گیرد.

در حالی که چند دهه از ساخت این تکنولوژی -که در آن اتم‌ها در دمای بسیار بالا قرار می‌گیرند تا مقادیر زیادی انرژی تولید کنند، می‌گذرد، طرفداران آن بر این باورند که در نهایت می‌تواند جایگزین مناسبی برای سوخت‌های فسیلی و راکتور شکافت هسته‌ای معمولی شود. دانشمندان چینی در این خصوص تحقیقات فراوانی را انجام       می دهند و آزمایشات فراوانی هم می کنند تا به نتیجه مطلوبی که می خواهند برسند.

دسترسی دانشمندان چین به 3 برابر دمای خورشید

منبع : آنا 

خبرهای علمی

آرشیو

کشف کوسه ترسناک باستانی در سواحل پرتغال +عکس

کشف کوسه ترسناک باستانی در سواحل پرتغال (عکس) کشفی نادر از حیوانی آبزی جهان علم را تکان داد ! برای اولین بار کوسه ای...