آشنایی با بازیهای محلی آذربایجان غربی آشنایی با بازیهای محلی آذربایجان غربی

آشنایی با بازیهای محلی آذربایجان غربی

بازی های سنتی و قدیمی, بازیهای محلی ارومیه, بازیهای محلی و روستایی

بالغ بر ۱۵۰ نوع بازی سنتی در ایران وجود داشته که به مرور زمان و تغییر شیوه‌های زندگی، نسل امروز با بسیاری از آنها بیگانه است. بازیهای محلی در دو گروه فضای باز و فضای بسته تقسیم‌بندی شده و این امکان را برای افراد مهیا می‌کرده‌اند که در هر مکان و شرایطی بتوانند از اوقات خود بهترین بهره را ببرند. در این مطلب از ابرتازه ها شما کاربران عزیز را با بازیهای محلی آذربایجان غربی آشنا می نماییم. با ما همراه باشید.

بازیهای محلی آذربایجان, بازیهای محلی آذربایجان غربی, بازیهای محلی ارومیه

بازیهای محلی آذربایجان غربی, بازیهای محلی ارومیه

جولاتوتما

به دلخواه روى زمین بازى چاله‌هائى مى‌کنند که یک توپ کوچک یا گردو در آن جا بگیرد. در داخل هر چاله تعدادى سنگ ریزه مى‌ریزند. بازیکنان به‌نوبت، توپ را به‌طرف چاله‌ها قل مى‌دهند. اگر توپ در چاله‌اى افتاد به ازاء آن یکى از سنگ‌ریزه‌هاى داخل چاله را برمى‌دارند تا سنگ داخل چاله‌ها تمام شود. سپس سنگ‌ها را مى‌شمارند. سنگ هرکس بیشتر بوده برنده ٔ نهائى است .

تولاما

دایره ٔ بزرگى روى زمین مى‌کشند و آن را به هشت قسمت تقسیم مى‌کنند. در سمت چپ و در خارج دایره مربع مستطیلى رسم مى‌کنند که خانه ٔ اول بازى است. خانه‌هاى داخل دایره را هم، از ۲ تا ۹ شماره‌گذارى مى‌کنند. درست در نقطه ٔ مقابل خانه ٔ یک، در آن طرف دایره و در بیرون آن نیم‌دایره‌اى رسم مى‌کنند که جهنم خوانده مى‌شود. بازیکن اول، سنگ را در خانه ٔ اول مى‌اندازد و خود از روى خانه ٔ اول مى‌پرد و یک پاى خود را در خانه ٔ دو و پاى دیگرش را در خانه سه مى‌گذارد. بعد به خانه ٔ نه مى‌پرد و پاى راست خود را بالا نگه مى‌دارد، خم مى‌شود و سنگ را از خانه ٔ اول برمى‌دارد و از روى خانه ٔ یک به بیرون بازى مى‌پرد. پشت به شکل بازى مى‌ایستد و سنگ را مى‌اندازد. سنگ در هر خانه‌اى افتاد، آن خانه متعلق به بازیکن خواهد بود. اما اگر سنگ او به جهنم افتاد، او سوخته است و دیگرى بازى را شروع مى‌کند. در این بازى افتادن سنگ و یا رفتن پا روى خط موجب باخت بازیکن است. همین‌طور اشتباه گذاشتن پا در خانه .

درمانچى بابا (توفارقان)

نقش‌هاى بازى آسیابان و زن بیوه است. آسیابان مشغول کار است که زن بیوه ٔ گرسنه‌اى مقدارى گندم براى آردکردن مى‌آورد. آسیابان از آردکردن گندم او طفره مى‌رود و وانمود مى‌کند که خیلى کار دارد. هربار زن براى نرم کردن دل او شعرى مى‌خواند ولى او باز هم راضى نمى‌شود. زن چند شعر مى‌خواند، آسیابان کار او را راه مى‌اندازد و بازى تمام مى‌شود .

پیشک قاشدى

ابتدا پشک مى‌اندازند و یکى گرگ مى‌شود. فرارى باید با سرعت دست خود را به گرگ بزند و فرار کند. گرگ هم باید به دنبال او حرکت کند تا او را بگیرد. اما چون محدودیت مکانى وجود ندار، فرارى مى‌تواند به‌هر سمت و گوشه‌اى فرار کند و همین امر باعث مى‌شود گرگ را خسته کند. بازى وقتى تمام مى‌شود که فرارى توسط گرگ زده شود که در اینصورت جاها عوض مى‌شود .

گردآوری:بیتوته

منبع: iranvillage.ir

بازیهای محلی

آرشیو

طریقه بازی پانتومیم + آشنایی با بازی جذاب پانتومیم

طریقه بازی پانتومیم بازی های سنتی, پانتومیم, پانتومیم چیست توضیح کوتاه: بازی کننده ها به شکل دو تیم، یارگیری می کنند. تیم اول یک...